Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03Sanatçı, Ressam ve Akademisyen Yusuf TAKTAK Kimdir:

Sanatçı, Ressam ve Akademisyen Yusuf TAKTAK Kimdir:

1951 Türkiye Bolvadin’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bolvadin’de tamamladı.

1969-70 döneminde girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nden 1974’te mezun oldu. Aynı yıl Salzburg Yaz Akademisi Prof. Mario Deluigo öğrencisi oldu. 1976’da İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nde asistanlık yaptı. Her iki kurumdan da 1990’da istifa etti. Kısa bir süre Yeditepe Üniversitesi ve 2005’ten 2016’ya dek YTÜ Bileşik Sanatlar bölümünde görev yaptı.

Beyoğlu’ndaki atölyesinde çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında 29 kişisel sergi açmış ve aynı şekilde karma sergilere katılmıştır. Türk sanatıyla ilgili sergiler düzenlemiş, Öncü Türk Sanatı, Günümüz Sanatçıları, Modern Türk gibi önemli sergileri yapmış, Plato dergisini çıkarmıştır.

Türkiye'de ve uluslararası bienallerin yanı sıra karma sergilere katıldı. Sanatı, boya dokusunda geometrik formlarla çalışmasıyla tanınır. Taktak, eserlerinde renkleri öne çıkan bir unsur olarak görmektedir. Eserlerinde insanları tasvir etmez, insanlık ve yaşam duygusunu sanat aracılığıyla hissettirir. 1980'lerin avangardında bilinen bir isimdir. Yusuf TAKTAK İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Ressam ve akademisyen Yusuf Taktak’ın “Başka Zaman – Başka Mekan” başlıklı kişisel sergisi 14 Eylül’de Brieflyart Galeri’de açılacak.

2020 yılından bu yana sanat ortamında etkinlik gösteren Brieflyart, 2022’den itibaren Gümüşsuyu’ndaki fiziksel mekânında plastik sanatlara kucak açıyor. Sanatçı Yusuf Taktak, her sergisinde olduğu gibi resimlerinin yanı sıra üç boyutlu işlerinin de yer aldığı bir eser seçkisini Brieflyart’ta sergileyecek.

Akademideki öğrencilik yıllarından bu yana kendi anlayışı çerçevesinde kolaj ve asemblaj, enstelasyon örnekleri yapan Yusuf Taktak, resimlerinde ve büyük kutular üzerine karışık teknikle yaptığı çalışmalarında gerçek ve yanılsamayı birlikte değerlendiriyor. “Başka Zaman – Başka Mekan” sergisinde yer alan eserlerde, son aylarda ülkemizde yaşanan doğal afetlerin etkisi de izleyiciye yansıyor.

Sergi için hazırlanan katalogda, tüm işlerin yanı sıra Nusret Polat’ın Yusuf Taktak ve sanat pratiği üzerine kaleme aldığı yazısı da yer alıyor.

Not:Yusuf Taktak’ın “Başka Zaman – Başka Mekan” başlıklı kişisel sergisi, 14 Eylül - 15 Ekim 2023’e kadar salı-cumartesi günleri 10.00 – 19.00; pazar günleri 13.00 – 19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta Gümüşsuyu, İnönü Cad. Ongan Apt No: 43 A, 34437 Beyoğlu/İstanbul ziyaret edilebilir.

BOL-DAV BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI

 

Paylaş