Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03Hocaların Hocası Bol-Dav Kurucu Başkanı Av.Hasan İNCEER’İN Ardından Yahya PEKTAŞ

HOCALARIN HOCASI, BOLDAV KURUCU BAŞKANI

 AV.HASAN İNCEER’İN ARDINDAN

         Yaşı 50’nin üstünde olan hemen hemen her Bolvadinlinin rahmetli Hasan İnceer hocamızla bir şekilde yolunun kesiştiğine, daha küçük yaşlarda olanların da duydukları, şahit oldukları ya da bir şekilde haberdar oldukları hizmetleri nedeniyle kendisini tanıdıklarına inanıyorum.

         1952’de Diyarbakır Öğretmen Okulundan mezun olduktan sonra, Çay-Armutlu, Bolvadin-Bahçe ve Atatürk İlkokullarında öğretmenlik ve başöğretmenlik (müdürlük) yaptı. Afyon Lisesini dışardan bitirdi. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde yeterlik sınavını kazanarak orta dereceli okul öğretmenliği diplomasını aldı. Bolvadin Lisesinde Türkçe-Edebiyat dersleri öğretmenliği ve yöneticilik yaptı.

         1967de Ankara Demetevler Ortaokuluna naklen atandı. Daha sonra bu okulun Lise olması üzerine müdürlük görevini üstlendi. Bu arada dışardan devam ettiği Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1979’da,Ankara Halide Edip Adıvar Lisesinde görevli iken emekli oldu. Emeklilik sonrası Serbest Avukatlık yaptı.

         Ben ilk defa, İlkokul 4 ve 5.sınf öğrencisi olduğum 1963-1964 yılları arasında kendisini tanıdım. Yaz aylarında Ünal Berberi’nde çıraklık yaparken arada bir tıraş olmaya gelir, beni görünce gülümser, tıraşını olur giderdi.

         O yıllarda, eşi Binnaz Ablamın, annemin kuzeni olduğunu ve bir akrabalık bağı bulunduğunu öğrenmiştim. İlkokulda sonra gittiğim ortaokul yıllarında da, Matematik-Türkçe derslerimize girerdi. Öğrencilerine mesafeli durur, uysal ve çalışkan öğrencileri severdi.

         Ailecek 1968’de Ankara’ya nakli mekan ettikten sonra, aile ilişkilerimiz gelişerek devam etti. Kendisi Ankara’ya taşınmadan önce Horan Parkı yanından aldığı bir tarlayı, elma bahçesi haline getirmişti. Hemen hemen her cins elmanın yetiştirildiği bu bahçe ürünlerinden, aile olarak epeyce nasiplenmiştik. Evimize teşrif ettikleri her seferde, sepet içinde elmalarımız da geliyordu. Anneme karşı özel bir muhabbetleri vardı. Daha sonraki konuşmalarımızda ve sohbet ortamlarında, gerek Hasan Hocam ve gerekse Binnaz Ablam, annem için “Osmanlı Hatunu” diye bahsederdi. Bahçenin Ankara’dan takibi zor olunca satmak zorunda kalmışlardı.

         Milli Eğitim’den emekli olduktan sonra Ankara Kızılay’da açtığı avukatlık bürosu, hemşerilerimizin uğrak yeri oldu.1987 yılı itibariyle de bu büro, BOLDAV’ın karargâh merkezi haline geldi. Ankara’da ikamet eden 20 hemşerimiz ile birlikte dönemin Belediye Başkanı Hasan Basri Yazıcı ve bazı Belediye Meclis Üyelerinin katılımı ile Ankara Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (ESAV) salonunda 14 Mart 1987 tarihinde yapılan toplantıdan ve daha sonra 11 Nisan 1987 tarihinde Ankara Tarım Kredi Kooperatifleri Lokalinde, Bolvadin’den gelen misafirlerle birlikte yapılan toplantılara, hep Hasan Hocam başkanlık etti.20 kişilik bir Kurucular Komisyonu teşkil edildi. Artık, kurucu üyeler, vakıf senedi düzenleme çalışmalarını bu bürodan yürüttü.

         Çalışmalardan, Belediye Başkanı ve Bolvadin’de görevli kurucu üyeler de bilgilendirildi. Belediye Başkanı Hasan Basri Yazıcı, böyle bir oluşumun, merkez-i hükümet olması nedeniyle Ankara’dan yönetilmesinin daha uygun olacağını ve vakfa mal varlığı olarak 5.000.000.-TL tahsis edeceğini bildirdi. Sonunda; Hasan İnceer, H. Hilmi Özdemir, İbrahim Ulvi Yavuz, İbrahim Koca, Osman Nuri Oduncu, Yahya Pektaş, Said Bağcı ve Bolvadin Belediye Başkanı sıfatıyla Hasan Basri Yazıcı’nın kurucu üyeliğinde BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI resmen kuruldu. Kuruluş ilanı Resmi Gazete’nin 29.08.1987 tarihli nüshasında yayımlandı.

         İlk yıllar maddi yetersizlikler nedeniyle 8-10 yıl birkaç büro değiştirmek zorunda kalındıysa da, Mehmet Kayacan’ın Belediye Başkanlığı döneminde, şu anda Bolvadin Evi olarak kullanılan Ankara Demetevler’deki apartman dairesi, BOLTUR mülkü olarak satın alındı ve BOLDAV ’ın kullanımına verildi.

         İlk defa 2017 yılında Hikmet Kelekçi’nin BOLDAV Başkanlığı döneminde, “Bolvadin’li Öğrencimize Burs Ver, Büyük Adam Olsun” sloganıyla gönüllü hemşerilerimizin ve vakıf yöneticilerinin katkısı sağlanarak 13 Bolvadin’li üniversite öğrencimize burs temin edildi. Vakıf Kurucu Başkanımız Hasan İnceer hocamın, bu iyilik hareketine can suyu veren büyük bir “kaynak” olduğuna şahit olduk. Bu kadirşinas ve cömert tutumu rahmete gidene kadar devam etti.

         İhtiyaç sahibi Bolvadin’li üniversite öğrencilerine yönelik olarak başlatılan burs kampanyası sonucu, Hasan Doğruyol’un BOLDAV Başkanlığını devir aldığı 2019 yılından sonra  öğrenci sayısı 35’e ulaştı .Rahmetli Hocamız, hayatta iken sahip çıktığı bu öğrencilerimize ,ölümünden sonra da sahiplenebilmek için gerekli düzenlemeleri hayatta iken yerine getirdi ve yakınlarını, konuyla ilgili olarak bilgilendirdi.

         Yine rahmetli Hocamızın maddi destekleri ve BOLDAV’ın koordinatörlüğünde, Bolvadin Meslek Yüksek Okulu Çağrı Merkezi bünyesinde; 9 adet bilgisayar ve donanımları (telefon makinaları, mikrofonlu kulaklıklar, lisanslı yazılımlar,) çağrı merkezi ekipmanları, tefrişat ve mobilya aksesuarları ile altyapı fiziki donanımlarını haiz bir laboratuvar,21 Kasım 2021 tarihinde açıldı.  Öğrenciler bu sayede, çağrı merkezi uygulamalarına katılmak üzere Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesine gitmek zorunda kalmadı ve öğrenim gördükleri Bolvadin’de bu zorunlu uygulamaları yerine getirme imkânı elde etti.

         Aynı şekilde Hocamızın maddi katkıları ile sayıları 5’i bulan engelli hemşerimize akülü araç temin edildi ve hayatlarının bir nebze de olsa kolaylaştırılması sağlandı.

         Hasan Doğruyol kardeşimle her ziyaretine gittiğimizde, rahmetli eşi Binnaz Ablam’ la ilgili anılarını anlatırken duygulanan Hasan Hocamın, eşinin vefatı münasebetiyle derinden etkilendiğine şahit oluyorduk. O’nun hizmetini, bağlılığını ve sadakatini anlatırken sesi boğazında düğümleniyor, gözleri nemleniyor, konuşmasını bitirmekte zorlanıyordu. Hatta, rahmetli ablamın, salonda devamlı oturduğu koltuğa, çerçeveli resmini koyarak misafirlerin o koltuğa oturmamalarını sağlardı.

         1967’den beri bedeni Ankara’da yaşasa da; aklı, fikri ve ruhu Bolvadin’de idi. Yaklaşık 15 yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptığı memleketinde, örnek ve rehber bir öğretmen olarak tanındı, bilindi. Bu özelliğini, Ankara’da bulunduğu 50 yılı aşkın sürede hiç kaybetmedi. Bilakis, gurbette olmanın verdiği duygu derinliği içinde, Bolvadin’e ve Bolvadinliye daha çok hizmet etmenin gayreti içinde oldu.

         BOLDAV kanalıyla ,maddi-manevi her türlü ilgiyi, yardımı ve katkıyı hiç esirgemedi. Bolvadin sevgisi, artık SEVDA şeklinde tezahür ediyor, bu yönde, hem BOLDAV bünyesinde hizmet eden hemşerilerine, hem de yakın çevresine örnek bir şahsiyet olarak yansıyordu.

         Nitekim bu hayırlı hizmetler, Bolvadin’de karşılıksız kalmamış olacak ki, rahmetlinin cenaze namazını kıldıran Abdulvahap Horansuyu Hoca, definden sonra kabri başında, cemaate  yaptığı konuşmada, rahmetli hocamızın hayatından bazı kesitler aktardı. O’nun hocaların hocası olduğunu, binlerce öğrenci yetiştirdiğini, hayatta iken sergilediği mesleki davranışların, öğrencilerin yetiştirilmelerine olan katkıların ve BOLDAV üzerinden yaptığı hizmetlerin birer amel-i salih hükmünde olduğunu, bunun semeresini ahirette mutlaka göreceğini, tüm Bolvadinlilerin saygı gösterdiği bu büyüğümüzün hep hayırla anılacağını, hizmetlerinin unutulmayacağını veciz bir şekilde ifade etti.

         Ne diyelim. ”Her canlı ölümü tadacaktır” emri ilahisi gerçekleşti. Allah gani gani rahmet etsin. Yokluğunu çok hissettiği vefakâr refikine ve Rabbine kavuştu. Makamı ali, mekanı cennet olsun.  Cenabı Hak; O’nu seven, saygıda kusur etmeyen öğrencileri başta olmak üzere, aile bireylerine ve hemşerilerine sabrı cemil ihsan etsin. Amin. Yahya PEKTAŞ Ankara Mayıs 2022

Paylaş