Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03HUTBE -İHSANİYE CAMİİ- HASAN HÜSNÜ EFENDİ’NİN EL YAZMASI DEFTERİNDEN ÇEVRİLMİŞTİR.ARAP HARFLİ TÜRKÇESİNDEN, LATİN HARFLİ TÜRKÇEYE TRANSKRİBE EDİLMİŞTİR.

HUTBE -İHSANİYE CAMİİ- HASAN HÜSNÜ EFENDİ’NİN EL YAZMASI DEFTERİNDEN ÇEVRİLMİŞTİR.ARAP HARFLİ TÜRKÇESİNDEN, LATİN HARFLİ TÜRKÇEYE TRANSKRİBE EDİLMİŞTİR.

SUNUŞ: İhsaniye Camisi Derneğinin Yönetim Kurulu Üyesi “Konyalı Kadir” diye bilinen bakkal Kadir Soyaslan beni telefonla arayarak Hüsnü Efendinin kendi eliyle yazdığı Arapça harfli Türkçe olarak yazılmış Hutbe Defteri’nin Hüsnü Efendi’nin torunlarından İstanbul’da oturan emekli Müftü Hüsnü Başarıda bulunduğunu bu defterin Latin harflerinin Türkçe ’ye aktarılmasını yani transkripte edilmesini istedi.

 Bende getir de bir bakalım dedim. Ben yaz mevsimini memleketim olan Bolvadin’de geçirmek üzere Ankara’dan Bolvadin’e geldim. Bir gün Kadir Soyaslan beni arayarak defteri getirdiğini söyledi. Bende hemşerim ve meslektaşım olan A. İhsan Muratoğlu’nun sanat atölyesinde buluşalım dedim. Sözleştiğimiz yerde buluştuk. Orada Muharrem Bayar ve birkaç arkadaş daha vardı. Deftere baktılar bunun transkribe edilmesinin gerektiğini söylediler. Ben yapmak isteyen varsa yapsın dedim, ilgi duyan olmadı. Kadir Soyaslan defteri götürdü. Daha sonra ben Kadir Soyaslan'ı okuyup transkripte yapacak var mı dedim. Kadir: Hocam yapacak yok, yaparsan sen yaparsın dedi. Bende defter bir kırtasiyecide bilgisayardan taratıp flash diski aldım ve yazmaya başladım.

 Hutbe defteri siyah deri cilt kaplı 373 sayfa 67 hutbeden ibaret. Hutbelerin giriş kısmı tamamen Arapça olarak yazılmış ve konusuyla ilgili dua, ayet ve hadislerden oluşmaktadır. Sonra hitap kısmına ey Cemaati Müslimin veya ey cemaati muvahhidin diyerek hutbeye başlamaktadır.

 Yazı karakteri kırık sülüs olarak yazılmış. Nokta ve virgül çok az kullanılmış uzun cümlelerden oluşmaktadır. Konuyu işlerken çok değerli kaynak eserlerden yararlandığı gibi bazı hadis kitaplarından Kur’an’ın ruhuna uymayan hikayeler ve (mevzu) uydurma hadislerden de yararlanılmıştır. Daha ziyade tasavvufçuların tefsir ve yorumlarına yer verilmiştir. İlmi bir değeri olmamakla beraber emek verilerek o günün şartlarında elle yazılarak cemaate yararlı olmak amacıyla yazılmış ve günümüze kadar korunmuş olması bakımından önemli bir eserdir.

Transkrip ederken nokta ve virgüller tarafımdan konulmuş ve hutbe konularının giriş kısmındaki konu ile ilgili ayetlerin sure ve ayet numaraları tarafımdan parantez içerisinde verildiği gibi hutbenin sonunda yazdığı ayetlerin sure ve ayet numaraları da tarafımdan parantez içerisinde verilmiştir. Ayrıca hutbe defterinin sayfa numaralarını parantez içinde yazarak asıl nüshalarının kolayca bulunmasını amaçladım.

İhsaniye Camii Dernek Üyesi Kadir Soyaslan bunu bastırmak istedi. Ben de Hüsnü Efendinin soy kütüğü ve görevleriyle ilgili bilgi toparlayarak yazılması gerektiğini söyledim. Diyanet işleri Başkanlığı arşiv dairesine giderek özlük dosyasından aldığım bilgi ve belgeleri kitaba aldım. Kitabı bastırmak için Kadir Soyaslan kendi gayretleriyle çevresindeki arkadaşlardan ve Hüsnü Efendi’nin torunlarından finans desteği alarak bastırmayı gerçekleştirdi.

Cami cemaati ve torunlar için iyi bir hatıra olacağına inanıyorum. Torunları dedeleri ile haklı olarak öğrenebilirler.

Başarı Allah’tan takdir okuyuculardan Basri KABASOY Emekli İlahiyatçı

BOL-DAV BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI

 

Paylaş