Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03BOL-DAV ZİMEM DEFTERİ (VERESİYE) KAPAMA HAYIRDA YARIŞ VE TOPLUMA YANSIYAN GÜZELLİKLER

BOL-DAV ZİMEM DEFTERİ (VERESİYE) KAPAMA HAYIRDA YARIŞ VE TOPLUMA YANSIYAN GÜZELLİKLER

Ramazan ayı her sene olduğu gibi bu yılda olanca bereketiyle Müslümanlar arasında yaşanmaya devam ediyor. Bu manevi havayı Bolvadin gibi kadim ilçelerde görmek ve yaşamak çok daha farklı. Bu müstesna günlerin kadir ve kıymetini bilenler müspet rekabetin benzerlerini bulundukları şehirlerde heyecanla yaşanmaya gayret edildiğine, her yönüyle şahit oluyorsunuz. Kimi gönüllü kuruluşlar Ramazan iftar çadırı aşevi, kimileri nakit, kimileri koli ve diğer yöntemlerle ihtiyaç sahiplerine ulaşmamın gayreti ve yarışı içerisindeler Allah cümlesinden razı olsun.

Bol-Dav Yönetimi bu yılki Ramazan yardım programının rotasını yine Bolvadin’imize çevirirken ecdadımızdan bu zamana kadar gelen kadim Ramazan geleneklerinde olan “Zimem Defteri” (Veresiye Defteri) usulünü kendisine yöntem olarak seçtiğidir.

Elbette ihtiyaç sahiplerinin hakkı olan zekât, fıtır sadakası, bağış ve diğer yardım usulleri bireysel gayretlerle birlikte, organize bir şekilde de memleketimizin sathı mahalline yayılmış olması öncelikle Allah’ın emri olan “Hayır da Yarışın” ilahi emrinin bir yansımasını, yardımlaşma ve dayanışmanın tecessüm etmiş ve yaşatılan değerlerimizin somutlaşmış halini görerek yaşamaktayız.

Bu uhuvvetin ve bu teavünün hikmet ve gayesi, elbette her alanda Rızayı İlahiyi esas almaları, verirken Allah adına vermeleri, alırken de Allah adına almaları esasına dayanır. Bu ilahi görevi üslenmek ve buna göre tevazu içerisinde hareket etmek İnsani davranışlarında da bir gereğidir.

Ramazan ayı vesilesiyle bulunduğumuz memleketimizde belki de en dikkat çeken husus veresiye defteri tutan Bolvadinli yerel esnafımızın takdire şayan üslup ve yaklaşımlarını bir kez daha gözlemleme imkânını bulmamızdı.

Hangi mahalleye gitsek, kısık sermayesiyle rızkını ticaretten elde etmeye çalışan bay olsun, bayan olsun her esnafımız alacak defterlerini açarken sanki narin bir güle temas etmenin naifliği içerisinde davranıyorlardı. Sayfaları çevirirken ortaya koydukları sükûnet, defter üzerinde borçluların isimleri ve altındaki parasal değerleri süzerken Allah bilir nasıl bir ruh halindeydiler, bu vicdani meseleyi onların vücut dillerinden anlamak mümkündü.

Bir bakkal esnafımız; Benim defterimdekileri iki gün önce Avrupa’da çalışan bir hemşerimiz kapattı, bir başkası yine yurt dışında çalışan bir hemşerimiz ödeme zorluğu çekenlerin borçlarını bir kısmını sildirdi, isterseniz birkaç kişi kaldı onları kapatabilirsiniz, biz sayfalar üzerinde rakamların alt alta sıralanışını izlerken işaret ettiğimizde ‘onlarda problem yok onlar aybaşı geldiğinde kapatırlar’, bir başkası ben de geciken ve ödenmeyen alacağım yoktur, bir diğeri bende borcu olanların ödeme zorluğu yok ama arka sokaktaki meslektaşımda var olduğunu tahmin ediyorum, bir başkası kapattığımız bazı borçların kalan kısmi bakiyelerini de ‘buda bizden olsun, kalanı da ben kapatayım ben sileyim diyen’ esnaflarımızın cömert hallerini de duygulanarak müşahede ettik. Adeta Sahabe-i Kiram ve Sultan Fatihin dönemleri gibi bir zamanı bizlere yaşatıyorlardı. Anladık ki bu ibadete vesile olmak gerçekten çok ulvi ve bir o kadar da ders verir nitelikteydi.

Evet, toplum olarak sıkıntılı dönemlerden geçerken, borçlanmayı adet haline getirip ödemeyenler konumuzun dışında olmakla birlikte, Ramazan ayı böylesi bir hamiyetperverlik duygusunun tavan yaptığı hem defterini açanlar hem o defterdeki zorda kalmış Müslümanların var olduğunu düşünenler için bir fırsat ayıdır. Allah verenden ’de, alandan razı olsun.

Alışverişlerimizi yaparken bir daha düşünmeliyiz ki tüm ihtiyaçlarımızı, karşılarken mümkün oldukça yerel esnaftan alma gayretinde olalım. Çünkü bunlar bir taraftan esnaflık hayatlarını idameye çalışırken bir taraftan da adeta sıfır maliyetli kaynak oluşturmaktalar. Onların kapılarını yalnızca ekmek, süt ve çocukların abur-cubur diye tabir edilen ihtiyaçları için değil evimizin gıdaya yönelik temel ihtiyaçları içinde başvurulacak kapı olaraktan da görelim.

Birbirimize özellikle Ramazan ayına mahsus değil, her zaman ve zeminde destek olalım birlikte ayakta kalmanın ve kalkınmanın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın gayreti içerisinde bulunmayı bir ortak görev bilelim. Bu vesile ile cümlenize hayırlı ramazanlar dilerken, Rabbim tekrarını cümlemize nasip etsin sağlık ve sıhhatle Bayramlara ulaştırsın Âmin…

Bu yolda yoldaşım olan Mehmet Fatih GÖNBE Beye ve Yasin SARISOY Beye ve tüm Yönetim ve Kurucular Kurulu Üyelerine Teşekkür ederim.

Hasan DOĞRUYOL

BOL-DAV BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI

Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş