WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03AKADEMİSYEN DEĞERLERİMİZ Prof. Dr. Nadir Nadi ÜNAL Kimdir:

AKADEMİSYEN DEĞERLERİMİZ

Prof. Dr. Nadir Nadi ÜNAL Kimdir:

Mesleğini Bolvadin’e hasreden Nadir Nadi ÜNAL Hocamızın Akademisyenliğin yanında Bolvadin ve Bolvadinli olmanın heyecanını her daim etrafındakilere hissettiren değerli bir şahsiyettir. Onun memleketine olan hizmetleri aslında, bir yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olacak kadar geniş ve özeldir. Temennimiz Nadir Nadi Hocamızın bu yönünü akademik seviyede inceleyecek ve gelecek nesillere aktarılacak Bolvadinli genç araştırmacı ve akademisyenlerimizin görev yüklenmeleridir.

 Bolvadin merkezli yaptığı bazı özel çalışmalardan kısaca bahsedilecek olunursa;

-Bu gün Bolvadin’de Mahalle Gölleri olarak adlandırılan Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin kuruluşunda üstlendiği roller,

 -Afyon Alkaloidler Fabrikasının arazisi için yaptığı özverili çalışmalarla,

 -Bolvadin Termal Kaplıcamızın mücavir alan içerisine alınmasındaki öngörüsü ve gösterdiği gayretleriyle bir ömre sığdırmaya çalıştığı ve bu gün dahi Bolvadin ekonomisine girdi sağlanan katkılarıyla her zaman takdir edilmektedir…

 Prof. Dr. Nadir Nadi ÜNAL 1938’de Bolvadin‘de dünyaya geldi. Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesi (1952-1955) ile Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Kadastro Bölümünden 1959 yılında mezun oldu. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde İdarecilik Eğitimi aldı. (1968)

 Türkiye Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar Tapulama Müdürlüğü’nde kontrol mühendisi olarak görev aldı. Harita Genel Müdürlüğünde askerlik görevini yerine getirdi.

 1985 yılında Ankara Gazi Üniversitesi'nde Doktorasını tamamladı.

1991’de İstanbul Teknik Üniversitesinde Doçent oldu. Isparta Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Başkan Yardımcılığı yaptı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde Eğitim Dairesi Başkanlığı, Araştırma ve Planlama Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1993’te Arsa Ofisi Genel Müdürü oldu.

 1998’de bu görevden ayrıldıktan sonra emekli oldu ve serbest çalıştı. Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi’nin de yarı zamanlı dersler verdi.

Japonya, Polonya, Pakistan ve Helsinki‘de mesleki toplantılara katıldı ve tebliğler sundu. Ayrıca Tapu Kadastro dergisinde yazıları yayımlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 ESERLERİ:Harita Kadastro Reform Projesi (Ankara TUBİTAK),Land Survey Technology, Education and Research Center For OIC Member Countries (İslam Ülkeleri Bilim ve Teknoloji konferansı Pakistan), arazi, Bina ve İmar Uygulamaları Hakkındaki Bilgi Sistemleri ve sorunları, Kentsel ve Kadastral Harita Üretimi ve Kültür varlıklarının Korunmasında Fotogrametri, Larce Scale Digital Mapping for Cadastral Work in TURKEY (JOPONYA ISPRS Commision IV), Kamuya ait Taşınmazların Milli Ekonomiye Kazandırılması, Land Registry Cadester systemin TURKEY HELSİNKİ FIG XIX Genel Kongresi Yayını…

 Değerli Hocamıza Sağlık, sıhhat ve uzun ömürler dileriz.

 BOL-DAV BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI

Paylaş

Whatsapp Destek