Faaliyet Raporu (2015 Yılı)

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)
2015 YILI FAALİYET RAPORU


• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav)’ın Ankara’da kayıtlarında hemşerilerimizin telefon, adres, mail, kan grubu güncelleştirmelerine devam edildi. 2015 sonu itibariyle sistemimizde kayıtlı Hemşerimiz:390 kişi Üniversite öğrenci: 60 kişidir.

• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav)’nca görülen ihtiyaç üzerine vakıf adına hemşerilerimize daha hızlı ulaşım için “WhatSapp” adlı platform kullanıma açılmıştır.

• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav)’na ait web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarımız facebook, twitter,+google plus ve telefon güncellemeleri yapılmaya devam edilmiştir.

• Hemşerilerimiz ile ilgili vefat, kan ve trombosit(beyaz kan) bağışı, geçmiş olsun, özel günler, kandil ve bayram tebriki, yeni işyeri ve yeni kitap tanıtımları ve yeni göreve atanan hemşerilerimizin kutlamalarında sms, web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarımız (facebook, twitter,+google plus), aracılığıyla hemşerilerimize duyurular yapılmıştır. Cenazelere katılım sağlanmış, kan ve trombosit(beyaz kan) ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmiştir.

• Ankara Demetevler’de bulunan Bolvadinliler Dayanıma Vakfı (Boldav) evimizde, Ankara’nın çeşitli hastanelerinde tedavi olmak için gelen hasta ve ailelerine, sınav, kurs, iş arama, mülakat vb sebeplerle gelen hemşerilerimizin konaklamaları sağlanmıştır.

• Ankara Demetevler’de bulunan Bolvadinliler Dayanıma Vakfı (Boldav) evimizde, bayanlara yönelik her hafta Salı-Cumartesi günleri Nurcan ÖZER hanımefendi tarafından “Arapça ve Tefsir Dersleri’’ verilmesine devam edilmiştir.

• 14.04.2015 tarihinde, Bolvadin’de ki gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek ve zararlı alışkanlıklardan korumak amacıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı “GENÇLİK MERKEZİ” kurulabilmesini teminen AKÜ Bolvadin MYO İşletme Yönetimi Bölüm Başkanı Öğr. Gör.Doç.Dr. M. Akif ÇAKIRER, Bolvadin Sıddıka Metin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf AÇIKGÖZ, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Nadir HELVACI ve Bolvadin Geliştirme Platformu Başkanı Barış Ceylan AK’tan oluşan bir heyet ,Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Yahya PEKTAŞ, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Mustafa AÇIKGÖZ ve M.Fatih GÖNBE ile Türkiye Petrolleri tesislerinde buluşarak görüşmeyapmıştır.Heyet üyeleri ile beraber kurumlar nezdinde gerekli takibin yapılması ve Gençlik Merkezi’nin Bolvadinimize kazandırılması için görüş birliğine varılmıştır.

• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(Boldav)’ın web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarında (facebook, twitter,+google plus), yayınlanması amacıyla “Kadim Kent Bolvadin “hakkındaki hikâye, şiir, kompozisyon, deneme, hatıra vb. göndereceklere duyuru yapılmıştır. Gelen yazıların “KÜLTÜR KLÜBÜ” adlı köşemizde “Hemşerilerimize Ait Eserler” sayfamızdan yayınlanmasına devam edilmiştir.

• Hemşehrimiz İbrahim Ulvi YAVUZ tarafından hazırlanan ve Vakfımız önderliğinde basılan ''BOLVADİN ANSİKLOPEDİSİ'' adlı eserin Hemşerilerimize dağıtımına devam edilmiştir.

• MSB İnşaat Emlak ve NATO Güvenlik Yatırımları Daire Başkanlığı nezdinde başlattığımız 278 askerimizin defnedildiği “KESTEMET (Ağılönü) MEZARLIĞI’nın şehitlik olarak düzenlemesi çalışmalarına devam edilmiştir.

• Mayıs 2015 tarihinde Vakfımiz'ın "Kestemet Şehitliği" projesi için MSB ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdindeki görüşmeleri devam ederken, Erzurum Atatürk Üniversitesi Sinema Bölümünde okuyan hemşerimiz Süleyman Sami NESLİOĞLU’nun vakfımıza başvurarak belgesel film çekme ve bu konuda kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlama talebi olumlu karşılanmıştır. Vakfımız bu konuyla ilgili her türlü bilgi, belge ve dokümanları hemşerimize vermiş, daha sonra ihtiyaç duyacağı her türlü bilgi ve belgenin de temin edeceği bilgisi verilmiştir.

• 5 Mayıs 2015 tarihinde Vakfımız adına Kurucular Kurulu Üyelerimizden O.Nuri ODUNCU ile İbrahim Ulvi YAVUZ, Yönetim Kurulu Başkanı Yahya PEKTAŞ ile Yön.Kur.Üyesi Hikmet KELEKÇİ, AKÜ Bolvadin Kırkgöz Kampüsü Kütüphanesi açılışına katılmıştır.

• 22 Haziran 2015 tarihinde Yönetim Kurulu Üyelerinden Yahya PEKTAŞ, Şeref ASLAN, Hikmet KELEKÇİ ve M.Fatih GÖNBE, Orman ve Su İşleri Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevine getirilen hemşerimiz Sayın Akif ÖZKALDI' yı makamlarında ziyaret etmiştir.

• 27 Haziran 2015 tarihinde Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav), Ankara’da yaşayan Bolvadinlileri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 5.Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde Merkez Valisi Mehmet ODUNCU, Eski Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet KOCA, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih KAYACAN, müsteşar yardımcısı Akif ÖZKALDI’nın katılımlarıyla Geleneksel İftar yemeği düzenlenmiştir.

• 03 Ağustos 2015 tarihinde Bolvadinli olup çeşitli üniversitelere yerleşen öğrencilerimize yönelik AKÜ Bolvadin Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr.Cantürk KAYAHAN tarafından organize edilen ve Bolvadin Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yahya PEKTAŞ, Bolvadin Girişim Grubundan Birgivi DERTLİ ,İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Özcan KARPUZ ile birlikte, ortaöğretim kurumlarımızın idarecileri, ilçemizdeki çeşitli sivil toplum kuruluşları ile dernek temsilcilerinin katılımıyla bilgilendirme ve tanışma toplantısı yapılmıştır..

• Eylül 2015 ayı itibariyle, eğitimci-yazar emekli öğretmen N.Said EKİCİ hocamız tarafından uzun yıllar bin bir emekle üzerinde çalışılan “ASIRLIK ÇINARLAR” adlı eserin, Vakfımız tarafından kitaplaştırılarak, bu değerli çalışmayı Bolvadinlilerin istifadesine sunmak amacıyla gerekli hazırlık ve ve basım çalışmaları başlatılmıştır.

• 01 Ekim 2015 tarihinde ilçemize Kaymakam olarak atanan Sayın Ayhan AKPAY‘ı, Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) Kurucular Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Yahya PEKTAŞ makamında ziyaret ederek, yeni görevinden dolayı hayırlı olsun dileklerinde bulunmuştur. Bu arada vakfımız çalışmaları hakkında bilgiler vermiş ve vakfımız yayınlarından İbrahim Ulvi YAVUZ tarafından hazırlanan ''Bolvadin Ansiklopedisi'' adlı eser hediye edilmiştir.

• 04 Ekim 2015 tarihinde Kurban Bayramı vesilesiyle,” yaşlısına hürmet etmeyen toplumlar, geleceğinden de emin olamaz” sözünden yola çıkarak “Asırlık Çınarlar” isimli çalışması ile Bolvadinlilerin haklı beğenisini ve takdirini kazanan emekli öğretmen N.Said EKİCİ ile Vakfımız Başkanı Yahya PEKTAŞ, evlerinde ziyaretçi bekleyen, Bolvadinimizin Bazı Asırlık Çınarlarından: Şekerci M.Mazhar GÖNBE, Çerkes Haydar DORU, Terzi&Şair Süleyman ÖZKAN, H.Hesna GÜMÜŞ, Yastıkçı Şükrü GÜÇEL, Biriketçi Kazım KULAK, Sıddıka TEKOL’u ziyaret etmiştir.

• 08 Kasım 2014 tarihinde Muharrem ayı ve Aşure Günü münasebetiyle rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel günde sevinci ve mutluluğu yaşamak için konuk olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi hemşerimiz Doç.Dr. Cenksu ÜÇER, muharrem ayı ve aşure hakkında özel sohbette bulunmuştur. Bununla beraber Bolvadin usulü pekmezli aşure ''Datlaş'' misafirlerimize ikram edilerek hemşerilerimiz için geleneksel “Aşure Günü” düzenlenmiştir.

• 20 Aralık 2015 tarihinde, emekli öğretmen -yazar N.Sait EKİCİ hocamızın yıllarını vererek binbir emekle ve gayretle hazırladığı, 77 büyüğümüzle yapılan mülakatların yer aldığı, yaşadıkları dönem itibariyle içinde yaşadıkları milli ve mahalli kültürü, manevi değerleri hayatına yansıtan, belli bir okul yüzü görmese de gönül gözü ile hayatı anlamlandıran arif ve bilge insanlarımızın bilgisinden, görgüsünden, terbiyesinden ve kişiliğinden bahseden “Bolvadin’in Asırlık Çınarları” isimli eserin basımının tamamlandığı ve dağıtımına en kısa zamanda başlanılacağı duyurulmuştur.

• 28 Aralık 2015 tarihinde Yönetim Kurulu üyeleri adına Yahya PEKTAŞ, Mustafa AÇIKGÖZ ve Hikmet KELEKÇİ’den oluşan heyet, Afyonkarahisar Milletvekili hemşehrimiz Hatice Dudu ÖZKAL hanımefendiyi TBMM’deki makamında ziyaret etmiştir. Yeni görevinden dolayı tebrik ederek hayırlı olsun dileklerinde bulunulduktan sonra Vakfımız çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.Bu arada Bolvadin Kestemet Mezarlığının “Kestemet Şehitliğine” dönüştürülmesi ve bu konuda Milli Savuma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde yapılan girişimlere destek ve katkılarını talep edilmiştir. Daha sonra vakfımız yayınlarından, İbrahim Ulvi YAVUZ tarafından hazırlanan’ ‘Bolvadin Ansiklopedisi'' ile N.Sait EKİCİ tarafından hazırlanan “Bolvadin’in Asırlık Çınarları” isimli eser hediye edilmiştir.

09.04.2016