İz Bırakanlar-2 Kitapçı-Süreyya NESLİOĞLU

İZ BIRAKANLAR / Kitapçı-Süreyya NESLİOĞLU

Kapı kapı dolaşıp herkese dert anlatan,
Bıkmadan usanmadan cehalete taş atan,
İmam-Hatip Okulunun çatısını çatan
Kitapçı Süreyya’yı rahmetle anıyorum.


Süreyya Neslioğlu, Bolvadin Hacı Yusuf mahallesinde mukim Vehbi Neslioğlu ailesinin en küçük oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ağabeyleri Hacı İsmail, Hacı Mustafa Rüştü ve Nuri Neslioğlu’dur. Ablası Hacer Avmelek’tir .

Süreyla Neslioğlu’nun resmi bir memuriyeti olmamıştır. Ancak “köy katipliği” tabir edilen bir görevde bulunmuştur. Daha sonra, çarşı meydanındaki ada’da kiracı olarak bulunduğu dükkanda kitap-kırtasiye ticareti ile birlikte arzuhalcilik yapmıştır.

Varlıklı birisi olmayan merhum Süreyya Neslioğlu, civar köylerden öğrenim için Bolvadin’e gelen öğrencilerle devamlı ilgilenmiş, onların kitap, defter gibi okul ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayarak okul-ders durumlarını da yakından takip etmiştir.

Ömrünün son 20-25 yılını Bolvadin’deki hayır hizmetlerine adayan rahmetli Süreyya Neslioğlu, önemli eserlere imza atmıştır. Maddi sıkıntılar içinde bulunmasına rağmen gecesini-gündüzüne katarak yardıma muhtaç öğrencilere sayısız hizmetlerde bulunmuştur.


Sırf Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla mütevazı bir şekilde hayır hizmetlerini devam ettiren rahmetli, Bolvadin Ortaokulunun yapımında, çiftçilere, köylülere ve halka önderlik yaparak, ağaç, kereste vb. inşaat malzemelerini karşılıksız temin etmiştir. Ayrıca Bolvadin Çarşı Camisinin (giriş) kuzeyindeki ilave bölümün yapılmasında büyük katkıları olmuştur. Bundan başka birkaç mahalle çeşmesinin yapılması ve mahalleye su getirilmesine de öncülük etmiştir.


Rahmetli kitapçı Süreyya Neslioğlu’nun asıl hizmeti Bolvadin’e İmam-Hatip okulunu kazandırmak olmuştur. Türkiye’de İmam-Hatip okullarının tamamen kaldırılmasına, yeniden okul açılmamasına karar verildiği dönemde, sağlığını da hiçe sayarak, Ankara Milli Eğitim Bakanlığı kapısını aşındırarak son İmam-Hatip okulunun ve buna ait pansiyonun Bolvadin’de açılmasına ön-ayak olmuştur.

Yardıma muhtaç pek çok öğrencinin İmam-Hatip Okulunda yetişmesine, okulun yönetici ve öğretmenlerinin, karşılaştıkları maddi-manevi problemlerinin çözülmesine büyük destekler veren merhum Süreyya Neslioğlu her zaman, Bolvadin’in tüm sorumluluğunu vücudunun her zerresinde hisseden bir yönetici gibi cansiperane çalışmıştır.Başka bir hizmeti de Heybeli Kaplıcamıza olmuştur. Kaplıca’da hiç soğuk su bulunmaz iken, yakınındaki Kumrallı Köylüleri ile anlaşarak kaplıcaya soğuk su getirtmiştir. Kaplıcadaki ilk caminin ve kaplıca çeşmesinin de yapımında büyük gayret ve emekleri geçmiştir.

1980’li yıllarda hakkın rahmetine kavuşan Hacı Süreyya Neslioğlu, geride Hisar Mahallesindeki Sevranoğullarından Emine Hanımın kızı Hacı Şerife Hanımı ve Çay Deresenek Köyünden evlatlığı (Halen Eskişehir’de mukim) Makbule (Fatma) Saraçoğlu’nu bırakmıştır. Eşi Şerife Hanım, birkaç yıl önce Bolvadin’de vefat etmiştir.

Rahmetli Kitapçı Sureyya Neslioğlu’nun vefatında, tüm Bolvadin halkının yanı-sıra, yetiştirdiği İmam-Hatip okulu öğrencileri, öğretmenleri ve yöneticileri, büyük bir kalabalıkla son görevlerini yerine getirmişler, “Bolvadin Sevdalısı”, bu büyük insanı eller üstünde edebi istirahatgahına tevdi etmişlerdir.

Yaptığı hayır hizmetleriyle Bolvadinlinin gönlünde müstesna bir yeri olan ve “Amel Defteri”nin kapanmadığına inandığımız Süreyya Neslioğlu’nu bir kez daha rahmetle anıyor, bu yazıyı okuyan tüm Bolvadinlilerden aziz ruhuna fatihalar göndermesini temenni ediyoruz.

Makamı cennet olsun.

Bolvadin denilen iki kapılı şu han’dan,
Niceler geldi geçti, mert, yiğit ve candan.
Vakit tamam oldu, yanına aldı Yaradan,
İz bırakan herkesi rahmetle anıyorum.


Yahya PEKTAŞ
Yararlanılan Kaynak :
Rahmetli Süreyya Neslioğlu’nun
Yeğeni Av.Orhan Neslioğlu

22.01.2008