Haberler


Resmi Büyüt

7-14 OCAK BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASINI KUTLARIZ.!
10.01.2017

Bütün dönemlerde bağımsızlaşma ve özgürleşmenin farklı teknikleri mevcuttur. Tüm çağlar boyunca baston da körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en ciddi araçlardan birisidir.Basit bir değnekten evrimleşerek baston şekline gelen cismin beyaz baston oluşunun öyküsü 20. yüzyılda başlamaktadır.

1921 yılında trafik kazası sonucu kör olan Londralı bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu amaçla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Haftası olarak anılmaktadır. Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulayarak, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları geliştirmeye çalışmaktadırlar

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 45 milyon görme engelli bulunmaktadır. Türkiye’de ise görme engelli sayısı 77.000 dir. Tüm engelli sayısının %8,3’ü görme engellidir.Baston kullanmak görme engellilerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimalini azaltır, günlük hayatında kolaylıklar sağlar. Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden büyük önemi vardır. Kendi başına gezme becerisi kazanan görme engellilerde motor beceriler daha çabuk gelişir, vücut organları daha sağlıklı olur. Ayrıca kendine güven duygusu oluşur, sosyal etkinliklere katılmaları ve hayata uyumları kolaylaşır. Bu nedenle Beyaz Baston Körler Haftasında baston kullanmanın önemi vurgulanarak, toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın kendine yeterli ve üretken birey olarak toplumla bütünleşmesi, kendisi, ailesi ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmesini sağlamak, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin problemlerin çözümü ile her anlamda gelişmelerini ve önlerindeki sorunları kaldırmayı hedeflemek insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en ciddi bulgularından biridir.

Bireylerde görme duyusunu kaybetme korkusunun hayat ile eşdeğer olduğunu vurgulayan sağlık yetkilileri “Bu kadar önemli bir duyu organı olan gözlerimizin sağlığı farklı nedenlere bağlı olarak bozulabilir. Bu hususta en ciddi konulardan bir tanesi, pek çok göz hastalığının vaktinde teşhis ve tedavi edilmesi ile körlüğün engellenebileceği gerçeğidir. Bilhassa periyodik göz kontrollerinin yapılması, pek çok göz rahatsızlığının henüz belirtileri başlamadan engellenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki durumlarda zaman geçirilmeden göz hekimine başvurulması gerekmektedir.
1. Görmede azalma, ( gelip geçici olsa bile )
2. Göz önünde uçuşan cisimler,
3. Işık çakmaları görmek,
4. Bir perde arkasından bakıyormuş gibi görme hissi,
5. Işıkların çevresinde renkli halkalar görmek,
6. Gözde ve göz çevresinde ağrı hissi,
7. Göz çevresindeki deride ve gözde kızarıklık,
8. Göz kapaklarında şişlik ve sulanma,
9. Gözlerin birisinin veya ikisinin öne doğru çıkması veya fırlaması,
10. Göz kayması, şehlalık,
11. Çift görme,
12. Diyabet hastalığı,
13. Ailede herhangi bir göz hastalığının olmasıdır.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; Beyaz Baston Körler Haftasıyla beraber Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayı olduğumuz gerçeği ile bütün görme engelli vatandaşlarımıza huzurlu, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir gelecek temenni ediyor, bütün insanlığa engelsiz ve engellerin farkında bir yaşam diliyoruz.

#BeyazBastonKörlerHaftası #Göz #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://www.google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı19…
boldava@gmail.com

Diğer Haberler