WhatsApp: +90 552 455 13 03       Telefon: +90 552 455 13 03TÜRK SİLAHLI KUVETLERİ KOMUTA KADEMESİNDE GÖREV YAPAN DEĞERLERİMİZ Emekli Kıdemli Topçu Albay Emir Abdullah VEZİR Kimdir:

TÜRK SİLAHLI KUVETLERİ KOMUTA KADEMESİNDE GÖREV YAPAN DEĞERLERİMİZ

Emekli Kıdemli Topçu Albay Emir Abdullah VEZİR Kimdir:

10. Kasım. 1957 tarihinde Bolvadin’ de dünyaya geldi. İlkokulu Savaş İlkokulu’ nda (1962 – 1967),Ortaokulu Bolvadin Lisesi Orta Kısmında ( o zamanlar pansiyon olarak tabir edilen binada) tamamladı.(1967 – 1970). Liseyi İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’ nde (1970 – 1973) okudu. Müteakiben Kara Harp Okulu’ nu 1976 yılı 30. Ağustos’ unda bitirerek ihtisas eğitimi yapmak üzere Topçu Teğmen olarak Polatlı Topçu ve Füze Okulu’ na katıldı.

1977 yılı eylül ayında 1 yıl süreyle eğitim gördüğü Topçu ve Füze Okulu eğitimini tamamlayıp, kur’a çekerek 3 yıl süreyle Erzincan 59. Topçu Tugay Komutanlığı Özel Taburu’ na şark hizmetini yapmak üzere katıldı. (1977 – 1980) Erzincan’daki bu görevi esnasında Ankara’da TSK Spor Okul Komutanlığı bünyesinde açılan TSK Temel ve Savaş Beden Eğitimi ve Spor kursuna katıldı. Bu kursta hentbol ve güreş hakemliği lisanslarını aldı.

1980 yılında şark hizmetini tamamlayıp 4 yıl süreyle görev yapacağı TSK’ ne subay yetiştiren Ankara Kara Harp Okulu (Harbiye) Öğrenci Alay Komutanlığı’ na takım komutanı olarak atandı. Bu görevi süresinde İzmir’ de Hava Lisan Okul Komutanlığı’ nda İngilizce tekamül ve ODTÜ’ de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ nde bilgisayar eğitimleri aldı.

Bu eğitimi tamamladıktan sonra TSK’ nde OBİ ( Otomatik Bilgi İşlem) subayı olarak görevler almak üzere Milli Savunma Bakanlığı’ na atandı. (1984). Bu görevi esnasında Amerika Birleşik

Devletleri Indianapolis şehri Fort Benjamin Harrison’da 17 hafta süreli ADP (Automatic Data Processing) Bilgisayar Eğitimine katıldı.

1987 yılında MSB’ ndaki ilk dönem görevini  tamamlayıp 3 yıl süreyle görev yapacağı Belçika / Brüksel NATO IMS (International Military Staff) Uluslararası Askeri Karargahı’ na katıldı. Burada hem NATO karargahı bilgi işlem projelerinin yürütülmesinde görevler icra ederken, aynı zamanda çeşitli kurslar, eğitimler ve seminerler vasıtasıyla deneyimler kazandı. (1987 – 1990) 1990 yılında MSB Askeralma Dairesi (ASAL) Başkanlığı Bilgi İşlem Şubesi’ ne proje subayı olarak atandı.

1996 yılında Bilgi İşlem Şubesi Müdürü oldu. Bu süre zarfında askerlik şubelerinin ve askeralma sisteminin otomasyonunda ve manuel işleyişin bilgisayara aktarılmasında görevler üstlendi. Bu arada OBİ subayı olması münasebetiyle Muhabere sınıfına geçti. Bu yıllarda kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsündeki Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve KAMU-BİB (Kamu Bilgi İşlem Yöneticileri Birliği) bünyesinde çeşitli çalışma gruplarında faaliyetlerde bulundu.

Özellikle şimdilerde vazgeçilmezimiz olan TC Kimlik Numarası projesinin ön çalışmalarında, - o zamanki adıyla Ulusal Birey Kayıt Sistemi – rol aldı, gerek sistemin geliştirilmesinde, gerekse sistemin getirileri ve yararları konusunda raporların hazırlanıp zamanın hükümetlerine sunulmasında katkılarda bulundu.

2005 yılında MSB Muhabere ve Elektronik Dairesi Başkanlığının kurulması çalışmalarını tamamlayıp aynı yıl emekliye ayrıldı.

Evli, Alper Burak (1984) ve Selin (1988) isimli 2 çocuk babasıdır. Ada isminde bir torunu vardır.

Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca bilmektedir. Bir dönem Ankara Başkent

Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Kasım 2021 ayı itibariyle Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu üyeliği hakkı kazanmıştır. Hobileri arasında briç oynamak (ağırlıklı olarak) ve masa tenisi (fırsat buldukça) yer almaktadır. Ankara ve Milas / Muğla’da yaşamaktadır.

Bir eser yazmayı düşünseydim ismi belki de : “Baki kalan kubbede bir hoş sada... Bırakabildikse ne mutlu” olurdu. Selamlarımla…

Değerli Hemşerimize Ülkemize ve Milletimize bıraktığı hoş sada’dan dolayı teşekkür eder, yaşamında sağlık sıhhat ve saadetler, çalışmalarında başarılar dileriz.

BOL-DAV BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI

 

 

Paylaş

Whatsapp Destek