Faaliyet Raporu (2017 Yılı)

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)
2017 YILI FAALİYET RAPORU


• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav)’ın Ankara’da kayıtlarında hemşerilerimizin telefon, adres, mail, kan grubu güncelleştirmelerine devam edilmiştir.2017 sonu itibariyle sistemde kayıtlı Hemşerimiz:445 kişi Üniversite öğrenci: 50 kişidir.

• Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav)’na ait web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarımız whatsapp, facebook, twitter, +googleplus ve telefon güncellemeleri yapılmaya devam edilmiştir.

• Hemşerilerimiz ile ilgili vefat, kan bağışı, kandil ve bayram tebriki, yeni işyeri ve yeni kitap tanıtımları ve yeni göreve atanan hemşerilerimizin kutlamalarında sms, whatsapp, web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarımız (facebook, twitter,+google plus), aracılığıyla hemşerilerimize duyurular yapılmıştır. Cenazelere katılım sağlanmış, kan ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmiştir.

• Ankara Demetevler ’de bulunan Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (Boldav) evimizde, Ankara’nın değişik hastanelerinde tedavi olmak için gelen hasta, hemşeri ve ailelerine, ayrıca sınav, kurs, iş arama, mülakat vb. sebeplerle Ankara’ya gelen hemşerilerimizin konaklamalarına sağlanmaya devam edilmiştir.

•  Ankara Demetevler’de bulunan Bolvadinliler Dayanıma Vakfı (Boldav) evimizde, bayanlara yönelik her hafta Salı-Cumartesi günleri “Arapça ve Tefsir Dersleri’’ verilmesine devam edilmiştir.

•  Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(Boldav)’ın web, mail ve sosyal paylaşım sayfalarında (facebook, twitter,+google plus), yayınlanması amacıyla “Kadim Kent Bolvadin “hakkındaki hikâye, şiir, kompozisyon, deneme, hatıra vb. göndereceklere duyuru yapılmıştır. Gelen yazıların “KÜLTÜR KLÜBÜ” adlı köşemizde “Hemşerilerimize Ait Eserler” sayfamızdan yayınlanmasına devam edilmiştir.

•  Vakfımız tarafından yaklaşık dört yıl önce MSB İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı nezdinde başlatılan 278 askerimizin defnedildiği “KESTEMET (Ağılönü) MEZARLIĞI’nın şehitlik olarak düzenlemesi çalışmalarına devam edilmiştir.

•  09 Şubat 2017 Vakfımız tarafından MSB İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı nezdinde başlatılan 278 askerimizin defnedildiği “KESTEMET (Ağılönü) MEZARLIĞI’nın “Bakanlar Kurulu’nun 03.10.2016 tarih 2016/9430 sayılı kararı ile kabul edilen ve 12.11.2016 tarih 29886 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 12.12.2016 tarihinde yürürlüğe giren Şehitlik Yönetmeliği’nin şehitlik yerinin belirlenmesi başlıklı "7 nci maddesine göre “Genel veya bölgesel bir savaşta hayatını kaybedenlerin defnedildiği yerler ve mezarlıkların şehitlik olarak belirlenmesini ve bununla ilgili işlemlerin yurt içinde Valiliklerce yürütüleceğini’ amir bulunmaktadır. Aynı maddede ayrıca, şehitlik olarak belirlenen yerlerin Büyükşehir olan iller dışında, İl Özel İdareleri tarafından edinilerek kendi adlarına tapuya tescil ettirilmesi, bu yerlerden mülkiyeti kamu idarelerine ait taşınmazların bulunması halinde bu taşınmazların şehitlik olarak kullanılmak üzere maliki kamu idaresi tarafından ilgili özel idaresine tahsis edilmesi, 8 nci madde ile; Yurt içinde bulunan şehitliklerin yönetim, inşa, bakım, onarım ve koruma işlemlerinin Valilikler tarafından yürütülmesi hüküm altına alınmıştır” ibaresi nedeniyle işlemler uzamıştır.

Sonuç olarak, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nce Bolvadin Kestemet Mezarlığının “ŞEHİTLİK” olarak düzenlenebilmesini teminen Bolvadin Belediye Başkanlığından tapu devir işlemlerinin ve proje işlemlerinin sonuçlandırılarak Bolvadin Kestemet Mezarlığı’nın “ŞEHİTLİK” olarak düzenlenmesi hususunda konu ile ilgili yazı, bilgi ve belgelerimizi 09.02.2017 tarihinde Afyonkarahisar İl Özel İdare Genel Sekreterliği’ne iletilmek üzere Bolvadin Ak Parti İlçe Başkan'ı Sn. H.İbrahim SEVİM'e teslim edilmiştir.

• 17 Şubat 2017 tarihinde, Vakfımız Kurucu Üyesi Yahya PEKTAŞ tarafından bağışlanmak üzere yüzün üzerinde temel eser Bolvadin Yörükzade Ahmet Fevzi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sn.Eyüp GÜRBÜZ'e teslim edildi. Bağışlanan eserlerin ardından okul konferans salonunda öğrencilerle bir söyleşi yapıldı Söyleşiye Vakıf Başkanımız Yahya PEKTAŞ ile birlikte Emekli Öğretmenler hemşerilerimiz Ömer Faruk PEKTAŞ ve Baki HORANSUYU da katıldı. Çok sıcak bir hava içerisinde gerçekleşen söyleşide Vakfımız faaliyetleri ve yayınlamış olduğu eserleri tanıtılarak öğrencilere imam hatipli olmanın şuuru ve güzel davranışlar sergilemek adına bazı tavsiyelerde bulunuldu. Bolvadin Ağzı ile ilgili şiirler okunarak öğrencilerin neşeli dakikalar geçinmesi sağlandı ve Emekli Öğretmenlerimiz Ömer Faruk PEKTAŞ ile Baki HORANSUYU da öğretmenlik tecrübelerine ilişkin hatıralarını ve tavsiyelerini öğrencilerle paylaştılar.

• 31 Mart 2017 Vakfımızın Olağan Kurucular Kurulu Genel toplantısı, Ankara Boldav genel merkezimizde yapıldı. Toplantıda; 2016 yılı faaliyet raporu, denetleme raporu, bilânço, gelir-gider hesapları incelendi ve ibra edilmesinin ardından Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri belirlenmiştir.

• 15 Nisan 2017 Yönetim Kurulu Kurulu toplantısında Hikmet KELEKÇİ’nin Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Mehmet Fatih GÖNBE’nin ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na, Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrılan üyeler yerine Ünal ESMER, Eşref KOCA ve Ahmet İhsan TÜRK’ün Yönetim Kurulu’nda 2 yıl süreyle görev alması uygun görüldü.

• 10 Haziran 2017 Cumartesi günü Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV)’nca bu yıl 30 uncusu düzenlenen Geleneksel iftar yemeği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sosyal Tesislerinde hemşerilerimizin büyük katılımıyla düzenlenen yemeğe; 22-23. Dönem Afyonkarahisar milletvekili Ahmet KOCA, Emekli Valimiz Mehmet ODUNCU, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif ÖZKALDI, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih KAYACAN, Boldav Kurucular Kurulu Üyeleri Yahya PEKTAŞ, Osman Nuri ODUNCU ve Şeref ASLAN, Boldav Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet KELEKÇİ ile Boldav Yönetim Kurulu Üyeleri, Eşref Cihad KOCA, M.Fatih GÖNBE, Ahmet İhsan TÜRK ve Ünal ESMER ile çok sayıda hemşerimiz ailece katılım sağlanmıştır.

• 10 Haziran 2017 Cumartesi günü Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV)’nca bu yıl 30 uncusu düzenlenen Geleneksel iftar yemeği geceye yeni yönetimin ilk organizasyonunda Etkinliğimize katılan hemşerilerimize yöremizin eşsiz lezzetlerinde Bükme ile Kaymak Baklavası ikram edilmiştir. Ayrıca Vakfımızın 30.kuruluş yıldönümü olması münasebetiyle Bolvadin’in Yöresel ürün ve tatlarını “çam sakızı çoban armağanı” deyiminden yola çıkılarak hemşerilerimizle hediyeleşmek adına sponsorluk teklifi götürdüğümüz Gönbeler Lokumculuk ile Hacı Mustafa Lokumculuk “Kaymaklı Lokumlarıyla”, Sönmez Haşhaş “Haşhaş ezmesiyle” ve Kopgel Butik Pasta ise “Şeker hamurlu konsept kurabiyesiyle” katılım sağladıkları için hemşerilerimiz adına Boldav Yönetimi olarak teşekkür ederiz.

• 17 Kasım 2017 Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) Yönetim Kurulu karar alarak maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımıza Üniversite öğrencilerine Burs Kampanyası kapsamında Albaraka Katılım Bankası, Çukurambar Şubesinde, “3940530-1” Hesap No’lu ve “TR95 0020 3000 0394 0530 0000 01” İban No’lu Bolvadinliler Dayanışma Vakfı adına Burs Hesabı açtırıldı.

• 26 Kasım 2017 Pazar günü Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) Yönetimi; Öğretmenler günü ’nün kutlandığı haftasında düzenlediği “Keşkek ve Öğretmenler Günü” etkinliğimiz Bolvadin Evimizde Odun Fırınlarında 3 Tencere Etli, Kemikli ve Şemikli yaptırdığımız yöremizin Eşsiz Keşkek Yemeğinin yenmesini ve Mevlüt TOKPINAR hocamızın yaptığı yemek duasının ardından günün önemi hakkında konuşmasını Emekli Öğretmen Basri KABASOY hocamızın yaptığı konuşmasının ardından Ankara'da yaşayan bay ve bayan hemşerilerilerimizle Vakıf evimizde buluşma programımız yoğun katılımla Bolvadin evinde sıcak bir ortamda gerçekleştirildi.

• 03 Aralık 2017 Ankara'da Üniversiteye yeni adım atan veya okumakta olan ve birbirlerini tanımaları, tanıyanların özlemlerini giderdiği sınav sonrası streslerini atmaları için Boldav Vakfı tarafından düzenlenen açık büfe Kahvaltımızı 03 Aralık 2017 Pazar günü Mogan gölü yakınlarında bulunan Sayıştay Sosyal Tesislerinde yapılmıştır.

•  03 Aralık 2017 Maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımıza Bolvadinli Üniversite öğrencilerimize Burs bağış Kampanyasını Tüm Türkiye ve ilçemiz Hemşerilerimize Burs kampanyasına Zekât, Fitre, Sadaka, Serbest Bağış vs. yardım katılmaları için Vakfımız yayın organlarından; Web adresi, Mail, Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Google+, Whatsapp), Sms ve Afyonkarahisar, Bolvadin Yerel Gazetelerinde gibi yayın organlarında Haber ve Reklam duyuruları yapıldı.

•  05 Aralık 2017 Tüm Türkiye’deki Üniversitelerde eğitim gören Bolvadinli Lisans düzeyinde Yükseköğrenim gören (2 yıllık, Açık öğretim hariç) öğrencilerimize başvurularını 05.Aralık-22 Aralık 2017 tarihleri arasında yapmaları için Vakfımız yayın organlarından; Web adresi, Mail, Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Google+, Whatsapp), Sms ve Afyonkarahisar, Bolvadin Yerel Gazetelerinde gibi yayın organlarında duyuruları yapıldı.

31.05.2018