Haberler


Resmi Büyüt

HEMŞERMZ İ.ULVİ YAVUZ“LİSANS BİTİRME TEZİNE KONU OLDU
30.06.2018

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Başdanışmanı İbrahim Ulvi Yavuz’un hayatı, eserleri ve edebi kişiliği “Lisans Bitirme Tezi” ne konu oldu.

Prof. Dr. Abdullah Şengül danışmanlığında, Süeyra Kara tarafından hazırlanan “İbrahim Ulvi Yavuz’un Romanlarının Yapı ve Tema Bakımından İncelenmesi” başlıklı çalışma, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda Lisans Tezi olarak kabul edildi.

Lisans bitirme tezi 12 bölümden oluşuyor.

İlk bölümde, İbrahim Ulvi Yavuz’un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri, ikinci bölümde ise romanlarının yapı ve tema bakımından incelenmesi yer alıyor.

Daha sonra ise Yavuz’un eserleri; Çalkantı, Korkunun Bedeli, Baharı Beklerken, Son Kavşak, Kıyam Vakti, Hasretin İlk Durağı, Gönlüme Cemre Düştü, Düşlerin Rengi Soldu ve Dört Mevsim Ölüm ayrıntılı olarak incelenerek çatışma unsurları, kişiler, zaman, mekân, tema, dil ve anlatım, anlatıcı ve bakış açısı başlıklarıyla analiz ediliyor.

Süeyra Kara tarafından hazırlanan lisans bitirme tezinin sonuç bölümünde ise; “

İncelediğimiz eserlerde genel olarak kullanılan temalar, vatan sevgisi, ilahi aşk, beşeri aşk, umut,ölüm, gurbet, hüzün, İslami düşüncedir. İbrahim Ulvi Yavuz eserlerini topluma mesaj verme amacıyla kaleme almıştır. Yavuz, eserlerinde topluma hakikati göstermek istemiş ve eserlerinde kullandığı kişileri gerçek hayatın içinden seçmiştir. Yavuz, eserlerinde insanları sevmeye, İslami düşünceye yöneltmeye çalışmış ve genç kuşaklarda tarih şuuru uyandırmak için eserlerinde yer verdiği temalarla tarih bilincini birlikte kullanmıştır.” denilmektedir.

Süeyra Kara, tezin son bölümünde İbrahim Ulvi Yavuz ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Yavuz söyleşide, yazı hayatına nasıl başladığından, eserlerini yazarken kullandığı tekniklere kadar önemli bilgiler veriyor.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) Yönetimi olarak; Çalışma hayatına 1966 yıllarında atılarak Diyanet, ÇSGB ve Sağlık Bakanlıklarında Özel kalem müdür ve Müdür yardımcılıkları yapmış, TYB Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan, Yazı hayatına, şiir ile başlayan daha sonra hikaye ve romana yönelen, Yeni Devir gazetesinde romanları tefrika edilen, Kıyam Vakti romanı ile Bolvadin Kaymak Şenliği Özel Jüri ödülünü kazanan, Eseri piyes haline getirilerek sahnelenen, Beddua isimli hikayesi ile 3. Kaymak Şenliği Hikaye Yarışması'nda birinci olan, Gençlik Dergisi tarafından "1996 Yılının En Başarılı Romancısı” seçilen Halen Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Başdanışmanı BOLDAV Kurucu Üyelerinden Hemşerimiz Şair/Yazar İbrahim Ulvi Yavuz’u eserlerini Lisans Bitirme tezi olarak sunan Süeyra Kara adlı öğrencimize teşekkür eder, çalışma hayatında başarılar dileriz.İbrahim Ulvi Yavuz hocamıza da uzun ömürler diler çalışma ve yazı hayatında başarılarının devamını dileriz

Link:http://www.tyb.org.tr/ibrahim-ulvi-yavuz-lisans-bitirme-tezine-konu-oldu-34754h.htm

#İbrahimUlviYavuz #SüeyraKara #Lisans #Bitirme #tezi #NevşehirHacıBektaşVeliÜniversitesi #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler