Haberler


Resmi Büyüt

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 43.YIL DÖNÜMÜ.!
22.07.2017

Kıbrıs Barış Harekatı “Kanlı Noel” olarak adlandırılan 20-21 Aralık 1963 olaylarıyla başlayan ve bu tarihten sonra giderek şiddetlenen, özellikle 1974 Kıbrıs Darbesiyle, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar’ın çatışmasından vatandaşlarımız olumsuz etkilenmişlerdir. Bu harekattan önce ABD, 1 Temmuz 1974’te haşhaş ekimini durdurmadığı için ambargo uygulamaya başlamıştır ve Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra, ambargoya bir başka gerekçe olarak Kıbrıs Barış Harekatı eklenmiştir. Yavaş yavaş köşeye sıkışan Türkiye silahtan ve motorlu silahlarını çalıştırmak için gerekli olan petrol ve motor yağından mahrum kalmaya başlamıştır. Tam bu sırada Libaya’dan piyasa fiyatlarının çok altında ithal edilen petrol, uçaklarda kullanmak amacıyla motor yağı ve napalm malzemesi yardımı, İran’dan roketatar ve Pakistan’dan da çeşitli mühimmat ve sağlık malzemesi yardımı gelmiştir.

Ancak 1963-1964 Olayları’ndan sonra bölgeye müdehalenin kaçınılmaz olacağı kanısının oluşmasıyla ve Adada huzur içinde yaşayan Rum ve Türk halkının bu ortamını bozmak isteyen bazı etnik grupların silahlı saldırıları sonrasında Türkiye Cumhuriyeti 1960 yılında imzalanan Garanti Antlaşması’nın Üçüncü Maddesi’ne dayanarak Kıbrıs Barış Harekatı, bundan tam 43 yıl önce 20 Temmuz 1974’te "Ayşe tatile çıktı" parolasıyla “Atilla Harekatı”nı düzenlemiştir.

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, görüşmelerden bir sonuç alınamayacağını anlayınca TBMM olağanüstü toplanıyor ve Kıbrıs Barış Harekatı'na karar veriliyor. "Ayşe tatile çıktı" parolasıyla başlatılan ve adadaki Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla ayrıca Yunanistan’ın Kıbrıs’ı topraklarına katma çabaları ve Rumların saldırıları sonucunda adaya çıkarma kararı almıştır Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı 43. yılında. Adada akan kanı durduran Kıbrıs Barış Harekatı, TSK'nın zorlu şartlarda gerçekleştirdiği önemli bir başarı olarak da dikkat çekiyor. Bu parolada adı geçen Ayşe, dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş'in kızıdır.

Bolvadinliller Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak Yurtta Barış Dünyada Barış’ın ilkeleri doğrultusunda Kıbrıs Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içinde, aziz şehitlerimizin ve mücahitlerimizin kanları ile kurulmuş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 20 Temmuz Barış Harekatının 43. yıl dönümünü kutlarız. Kıbrıs Türkü’nün haklı davası için verilen çetin mücadele sonucu kazanılan bu özgürlüğün ilelebet devam ettirileceğine inancımız tamdır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diler Ruhları Şad; Mekanları Cennet olsun.

#Kıbrıs43Yaşında #KıbrısBarışHarekatı1974 #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987 boldava@gmail.com

Diğer Haberler