Köşe Yazıları


Resmi Büyüt

ŞAHİN MUTLU'NUN SER-ENCÂM ADLI KİTABI ÇIKTI.!
08.05.2017

Eğitimci&Şair&Yazar Hemşerimiz Şahin MUTLU´nun Gaziantep Serencam yayınlarından çıkan “Ser-encâm” adlı şiir kitabı tüm seçkin kitabevleri ve internet kitap sitelerinde satışa sunulmuştur.

BOL-DAV Bolvadinliler Dayanışma Vakfı olarak; Hemşerimiz Eğitimci&Şair&Yazar Hemşerimiz Şahin MUTLU beyefendiye kaleme aldığı “Ser-encâm” adlı kitabı’nın hayırlı olmasını diler Yaşam boyu başarılı çalışmalara imza atmasını dileriz.

Çeşitli tema ve konularda serbest ve hece ölçüsü ile yazılmış 133 şiir ihtiva eden kitap toplam 233 sayfadan oluşmaktadır.Şiir kitabının ön kapağındaki kompozisyon ile arka kapağında yer alan şiir, şiir kitabına niçin “SER-ENCÂM” isminin verildiği izah ve ifade etmektedir.
Şiir kitabının ön sayfa kompozisyonu, sayfa dizaynı ve mizanpaşı Şahin Mutlu tarafından gerçekleştirildi.

“Can olmak nutfeden ilahi rahmet
Dünya çetin mekan idrak ve zahmet

Bebeklik, çocukluk ömrün gül yüzü
Her mevsim safiyet baharı güzü

Gençlik ve olgunluk miheng-i cevher
Zorlu bir sınav ki nafile ezber…” (Tanıtım Bülteninden)
ŞAHİN MUTLU KİMDİR:

1953’te Afyonkarahisar/Bolvadin’de doğdu. İlkokul ve ortaokul tahsilini Bolvadin’de, Ortaöğrenim tahsilini yatılı öğrenci olarak Ankara İnşaat Teknisyen Okulu’nda, Yüksek tahsilini İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünde tamamladı.

Ali MUTLU ve Memnune MUTLU’nun Zehra ve Şerafettin isimli evladlarının küçük kardeşi olarak iki katlı bir yuvada mutlu bir hayat tablosunda yer aldı. İlk eğitimini ailesinde, tarla ve harman yeri hayatı ile birlikte yaz tatillerinde çıraklık yaptığı meslek kuruluşlarında aldı. Ortaokul yıllarında hem okul hayatını devam ettirdi hem de Bolvadin Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde evrak memuru gibi çalışmaya başladı. O yıllarda hayatın gerçekleriyle tanışma fırsatı yakaladı. Yatılı okul, hayatının miladı oldu: Yuvadan ayrı kalmanın “ kendi ayakları üzerinde durmanın” hayatiyetini öğrendi. Anne-baba, kardeş ve akrabalık değeri çerçevesinde insanları sevmeyi ve insan olmayı daha iyi kavradı.

Daha da önemlisi her zaman diliminde yaşının ölçüsünde ve hayatın içinde öğreniyordu insan olmayı… Aslında, farkında olmadan öğretmen olmanın çıraklık dönemini yaşıyordu. Bir başka açıdan yatılı okul hayatının bitmeyen gecelerinde yatakhane yerine sınıfa gelip küçük ebadlı defterine

Orhan Veli’nin;
“Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?”

şiirini yazarken şiirin, şairliğin ve yazmanın da ilk kıvılcımlarıyla tanışıyordu. Anladı ki hissedebilmek ve hissettiklerini kaleme almak yaşamakla doğru orantılıydı. O küçük deftere hayallerini çağrıştıran şu iki dize ile mutlu olmuştu: Yarabbi / Alnımda iyi bir yazım / İki oğlum bir kızım olsun isterim… Demişti de iki kızı ve bir oğlu olmuştu hayatın gerçeğinde… Ne mutlu ki iki kızı baba mesleği Öğretmen, oğlu da Harita Mühendisi oldu. Hatıra defterinin ötesinde günlük defteri ile sıkı bir arkadaşlık kurdu. İlkokul yıllarında kuruş hesabıyla okuduğu kiralık kitaplar serüveni yatılı okulda daha da hız kazandı. Alamasa bile kitabevlerine gidip seyretmek, o havayı teneffüs etmek ayrı bir kıymet ifade ediyordu. Zaman zaman yatılı okulun döner sermayeli inşaatlarında kazandığı parayla da kitap hasretini gideriyordu.

Bu hikaye uzar gider; ama özgeçmiş bilgilerinde bu ifadelere yer vermek önemliydi: Okumanın giderek yok olduğu zamanımıza, sebep ve sonuçlara, eğitim- öğretim politikamıza bir mesaj olacağını düşündü. Bir başka açıdan şiir serüvenin temel taşları gündeme gelmiş olsun istedi. Bununla birlikte kitabın giriş kısmındaki “ Çocukluğum ve Öğretmenliğim” yazısında bu anlamda yaşadıklarını ifade etmişti.

Seydişehir Etibank Alüminyum Tesisleri’nde İnşaat Teknisyeni olarak görev aldı ve sonrası Milli Eğitim camiasında karar kıldı. Bolvadin Kız Meslek Lisesi’nde öğretmen ve idareci olarak görev yaptı. 1989 yılında Özel TED Batman Koleji’nin daveti sonrası Milli Eğitimdeki görevinden istifa ederek görevi kabul etti.28 yıllık Batman Milli Eğitim camiasında 18 yılı Özel TED Batman Koleji olmak üzere özel okullarda öğretmenlik, yöneticilik görevlerinde bulundu. TED Batman Koleji görevi sırasında emekliye ayrıldı ve aynı okulda emekli olarak görevini devam ettirdi.

Bolvadin ve Batman sürecinde sosyal-kültürel faaliyetlerde aktif görev aldı. Bolvadin’de Kaymak festivali, Bolvadin Dayanışma Vakfı ilk kurucuları arasında yer aldı. TED Koleji’nde öğrencileriyle ünlü yazarların 18 tiyatro eserini sahneledi. Batman’da Milli Eğitim “Meşale Dergisi” yayınında, Batman Yıllığı hazırlanışında tashih komisyonu başkanı olarak yer aldı ve kardeşlik vurgusu ifade eden” Gelin Dostlar” şiiriyle katkıda bulundu. İl geneli sosyal –kültürel etkinliklerinde, Milli Eğitim şûrâsı çalışmalarında aktif görev aldı. Batman’da özel bir televizyonda “ Gönül Çağlayanları” başlığı altında eğitim-öğretim, sanat ve kültür ağırlıklı programlar yaptı. TRT Hasankeyf Belgeselinde mahalli danışman olarak görev aldı. İlk Hasankeyf belgesel dergisine “Hasankeyf’e Ağıt” şiiriyle katıldı. Yurt geneli çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri ve yazıları yayınlandı.

Yeni bir özel okul hazırlığı arefesinde edebiyat ve sanat ağırlıklı programlara daha yoğun katılma, yazma ve yazdıklarını derleme fırsatı buldu. Batman’da Türkiye geneli katılımında Batmanlı şair-yazar A.Vahap AKBAŞ anısına “Şiirler Kardeştir” parolasıyla Batman Valiliği - Batman İl Kültür Müdürlüğü ve Edebiyat Sanat Akademisi’nin birlikteliğinde “Panel- Şiir Yarışması ve Âşık Atışması” programı etkinlik Komitesinde aktif olarak yer aldı. Ve sonuçta kalem ehli dostların “yeter artık” ısrarıyla daha yıllar öncesi ön hazırlığını yaptığı bu şiir kitabını yayınlama kararı aldı

Evli ve üç çocuk babası olan şair, 65 yıllık ömr-i mukadder hissiyatını ve icmâiliyatını, ömr-i sânisine ait ümid, temenni, dilek ve duâlarını ifade anlamında şiir kitabına “Ser-encâm” ismini verdi. Hak sahibi Hakk’ın emanetini alacağı ömr-i takdire kadar nasibi ölçüsünde yazmaya devam için duâ eyledi…

Gayret kulundan Tevfik Allah’tan inşâallah… Selam, duâ ve muhabbetle…#ŞahinMutlu #Ser-encâm #Şiir #Kitap #Serencamyayin #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Köşe Yazıları