Haberler


Resmi Büyüt

TARİHTE KARA BİR LEKE: HOCALI KATLİAMI
26.02.2017

Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından 26 Şubat 1992 tarihinde Azerilerin şanlı tarihinde bir kale olarak bilinen Dağlık Karadağ bölgesindeki Hocalı köyünde yaşayanların , toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Hocalı’da Ermeniler tarafından savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycanlı kardeşimizin hayatını kaybetmiştir 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur.

Azerbaycan’a bağlı İnsan Hakları İzleme Örgütü olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelemiştir. Azerbaycan Parlamentosu 1994′te Hocalı’da yaşanan katliamı “soykırım” olduğunu ilan etmiştir.

Ermeni askerlerinin gece karanlığında yaptığı katliam, 26 Şubat'tın ilk ışıklarıyla insanlık tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Sivillerin toplu şekilde öldürülmesi, insanların derilerinin soyulması, kafalarının kesilmesi, hamile kadınların süngülenmesi, cesetlerin tanınmaz hale getirilmesi hunharca eylemler, Esirler senelerce uluslararası kurumlardan gizli olarak köle gibi çalıştırıldı. Hatta esir kadınların fuhuşa zorlandığı haberleri alındı. o dönemde çekilen görüntüler ve katliamdan sağ kurtulanların anlattıkları tarihe kanlı harflerle yazıldı. Aradan geçen 25 yıllık süre içerisinde katliamın failleri ise bugüne kadar cezalandırılmadı.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak ; kardeş ülkemizde yaşanan bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Hocalı köyünün işgal edilmesini ve yerlerinden kovulan Azeri kardeşlerin en kısa zamanda asıl yerlerine dönerek huzur içinde yaşamalarını talep ediyoruz. İnsanlık adına kara bir leke olan bu tür hâdiselerin tekrarlanmaması, müsebbiplerinin unutulmaması ve her platformda dile getirilmesi elzemdir. Kardeş ülke Azerbaycan’a ve kültürel bağlarımızın olduğu tüm ülkelere destek vermek tarihi ve vicdânî bir sorumluluktur. Başta Hocalı kurbanları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve duâlarla anıyoruz.

#HocalıKatliamı #Azerbaycan #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler