Haberler


Resmi Büyüt

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ.!
04.02.2017

“Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından dünya genelinde kampanyalar düzenlemektedir.

Kanser, büyümesi, çoğalması normal kurallar dışına çıkan hücrelerin ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Bu anormal hücre çoğalması her dokuda, her organda görülebilir. Tedavi edilmezse vücudun bütün bölümlerine yayılır. Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir.Kanser hastalığının nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen en önemli neden vücut hücrelerinin tahrip olmasıdır. Hava kirliliği ve sigara içilmesi kanseri arttırdığı gibi, güneşte fazla kalmak, bazı kimyasal maddelerle devamlı temas kansere yakalanma oranını arttırır.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; tüm Türkiyenin ve hemşerilerimizin “kanserden değil, geç kalmaktan kork” sloganıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nü kutluyor, kanser hakkında duyarlı olmaya davet ediyoruz . Ülkemizde kanser tedavisi görmekte olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

BOLDAV VAKFI OLARAK 4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜNDE “YAPABİLİRİZ, YAPABİLİRİM” KAMPANYASINI DESTEKLİYORUZ
SİZLERİ DE DESTEKLEMEYE DAVET EDİYORUZ...


Sloganımız "Yapabiliriz, Yapabilirim" dir. Bu sloganla önlemeden tedaviye, bireyden topluma, sivil toplumdan resmi kuruluşlara kadar herkesin kansere karşı yapılabilecek her türlü şeyi yapabileceği mesajı verilmektedir.

Dünya Kanser Gününde insanlar birlikte grup olarak ya da bireysel olarak- üzerine düşeni nasıl yaptıklarını keşfedecektir.
Kanser farklı şekillerde herkesi etkilemektedir. Tüm insanların birey, aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alacak gücü vardır.

Dünya Kanser Günü "Ne yapabiliriz" için harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır."Yapabiliriz, yapabilirim" seçeneklerini gerçekleştirmek için tercihiniz ne olursa olsun kansere karşı mücadelede bir fark yaratabiliriz ve yaratabilirsiniz.

Kanser, günümüzde gittikçe önem kazanan ve ölüm nedenleri arasında 2. sırada olan bir hastalık. Bu artış hızıyla, dünya nüfusunun artışı ve yaşlanmasına da bağlı olarak 2025 yılında toplam 19,3 milyon yeni kanser vakası olacağı ön görülüyor. Yapılan çalışmalar, kanser vakalarının (yüzde 56.8) ve kanserden kaynaklı ölümlerin (yüzde 64.9) yarısından fazlasının az gelişmiş ülkelerde olduğunu işaret ediyor.

YAPABİLİRİZ
Algıları Değiştirebiliriz
Bağlantılarımzı Kullanabiliriz
Birlikte Çalışabiliriz
Çalışmalar Düzenleyebiliriz
Harekete Geçebiliriz
Kanseri Önleyebiliriz
Politikaları Şekillendirebiliriz
Sağlıklı Çevre Yaratabiliriz
Tedaviye Erişimi Artırabiliriz
Yatırım Yapabiliriz

YAPABİLİRİM
Açıkca Konuşabilirim
Başkalarını Destekleyebilirim
Destek İsteyebilirim
Erken Teşhisin Önemini Anlayabilirim
Hikayemi Paylaşabilirim
İşe Dönebilirim
Kendim Olabilirim
Sağlıklı Yaşam Tarzını Seçebilirim
Sevebilirim, Sevilebilirim
Kanser Yolculuğumu Yönetebilirim

KAYNAK:TÜRK KANSER ARAŞTIRMA VE SAVAŞ KURUMU DERNEĞİ
www.turkkanser.org / www.dunyakansergunu.org
Tel: 0312 431 2950

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet
KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 7 ÖNERİSİ

1) Sigara, savaşılması gereken kanser nedenlerinin başında geliyor. Kanserden ölümlerin yüzde 30’ undan, akciğer kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 90’ından sigara sorumlu. Ağız, gırtlak, yemek borusu, karaciğer kanserlerine de yol açan sigaradan uzak durun.

2) Alkol ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserine neden olabiliyor. Özellikle sigara ile beraber alkol kullanmak bu kanserlerin riskini daha fazla artırıyor.

3) Güneş ışığına yani ultraviyole B ışınlarına uzun süre maruz kalmak da deri kanserine yol açabiliyor. Bununla birlikte, uzun süre solaryuma girmek de kanser riskini artırabiliyor. Yaz aylarında 10.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığına maruziyetten uzak durulmalı ve koruyucu kremler kullanılmalı.

4) Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanma gibi korunma yöntemleri ile HPV, HBV ve HİV gibi kronik enfeksiyonlardan ve neden oldukları kanserlerden korunulabilir.
5) Kanserden korunmada en önemli noktalardan birisi de sağlıklı beslenme. Kanser riskini artıran gıdalardan uzak durmak, kısa zamanda yüksek ateşte ve ateşe yakın pişirme gibi yöntemlerden kaçınmak önemli. Fast-food tarzı beslenme, hazır ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sebze ve meyveden zengin Akdeniz usulü beslenme herkesin yapabileceği basit korunma yöntemleri. Kanseri önleyici besin öğeleri olan mevsimsel taze meyve ve sebze içeren gıdalar tüketilmeli, günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir. Fazla miktarda sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durulmalı, günde 2-3 gramdan fazla tuz tüketilmemeli. Fazla kırmızı et tüketimi, kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla yarım kilo kırmızı et tüketilmeli, bunun yerine beyaz etler tercih edilmeli. Şeker ve yağ tüketimine de dikkat edilmeli, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yenilmelidir. İşlenmiş tahıl ürünleri yerine tam buğday, tam çavdar, tam yulaf tercih edilmeli.

6) Ayrıca besinlerin saklama koşullarına da gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Plastik kaplar yerine cam kaplar, nemli sıcak ortamlar yerine serin kuru ortamlar tercih edilmeli.

7) Düzenli olarak günlük en az 30 dakika egzersiz yapanlarda; meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanseri daha az görülmekte. Aşırı kilolar başta meme kanseri olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkili. Kilo vermek ile kanser riski belirgin olarak azalmaktadır.

VÜCUDUNUZU İYİ TAKİP EDİN

Kişinin bedenini iyi tanıması ve zaman zaman kendini incelemesi gerekir. Kanser türlerinin önemli bir kısmı sessizce ilerlese de birçoğu erken dönemde belirti vermekte. Bu nedenle vücutta meydana gelen şu değişiklikler dikkate alınmalı:
• Vücutta ele gelen kitleler ve şişlikler
• Deri de fark edilen değişiklikler
• İyileşmeyen yaralar
• Bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler
• Beklenmedik, anormal kanamalar ve akıntılar
• Yutma güçlüğü ve hazımsızlık
• Ses kısıklığı
• Açıklanmayan kilo kaybı
• Ateş, halsizlik ve ağrı”

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Prof. Dr. Ahmet Özet, erken tanının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Tüm bu önlemlere rağmen kanser bazen kaçınılmaz olabilir. İşte bu noktada erken tanı büyük önem kazanır. Erken tanı bireyle sağlık çalışanının el ele yapacağı bir şeydir. Kanserde erken tanı kanseri bulunduğu doku içindeyken yakalanmasıdır. Bu evre de hastalık henüz etrafa yayılmamıştır. Bu evre de tanı konulup tedavi edilen hastaların kanserden tamamen kurtulma şansı daha yüksektir. Meme de saptanan sertlik, dışkı alışkanlıklarında değişiklik, kanama, istemsiz kilo kaybı, ısrarlı baş ağrısı, kanlı balgam, kronik öksürük gibi şikayetler bizi kanser açısından araştırılması gereken bulgulardandır. Ama erken tanı ve kanserden korunmanın en önemli yolu taramadır.

KAYNAK:http://www.egitimajansi.com/haber/4-subat-dunya-kanser-gunu-kanserden-korunmak-icin-7-oneri-haberi-48537h.html
https://kanser.org/saglik/toplum/index.php


KANSER ERKEN TEŞHİS TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ (KETEM)
“KANSER TARAMALARI ÜCRETSİZDİR.”

30 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR VE 50 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER.! ÜCRETSİZ KANSER TARAMANIZI YAPTIRMAK İÇİN KETEM’E DAVET EDİYORUZ.

SONUÇ OLARAK; TARAMA 1 SAATİNİZİ, KANSER YAŞAMINIZI ALIR.

Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM, “Erken teşhis hayat kurtarır” prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (barsak)kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir. Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ÜCRETSİZDİR.

Ayrıca toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri “korunma yöntemleri, tarama programları” hakkında bilgilendirerek kanserden korunmayı ve taramaları gerçekleştirmektedir.

Kanser taraması, kanserin vücutta oluşmaya başladığı andan, görünür belirtiler vermeye başladığı ana kadar olan süreçte (yani erken evrede) hiçbir şikâyeti olmayan bireylere yapılan bir takım testlerle kanserin varlığını araştırmaktır. Eğer bu aşamada kanser yakalanabilirse, ilerlemiş /yayılmış kanserlere göre tedavisi oldukça basit, masrafsız, kısa süreli olmaktadır.

KETEM’de ulusal tarama standartları yayınlanmış olan “MEME KANSERİ” , “ RAHİM AĞZI KANSERİ” ve” BAĞIRSAK KANSERİ” ne yönelik taramalar yapılıyor.

KİMLER TARANIYOR?
-Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki kadınlar;
-Meme kanseri için ise 40-69 yaş aralığındaki kadınlar
-Bağırsak kanseri için ise 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler taramaya katılabiliyor.

RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI:Rahim ağzından fırça yardımıyla sürüntü (smear, örnek) alınarak ve bu basit işlem 5 yılda bir tekrarlanarak tarama yapılıyor.

MEME KANSERİ TARAMASI: 40 yaş ve üzeri bayanlara 2 yılda bir mamografi çekerek, gerekirse ultrason çekilerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranıyor.

Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına ayda bir yapması gereken Kendi Kendine Meme Muayenesi hakkında da eğitim verilmektedir.

BARSAK KANSERİ TARAMASI:Barsak (kolorektal) kanseri gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için ideal yöntem 2 yılda bir uygulanacak Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) ile taramadır.

KANSER ERKEN TEŞHİS TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ (KETEM) İLETİŞİM ADRESLERİ
http://kanser.gov.tr/Dosya/2016_Haberler/2016_-KETEM_iletisim.pdf#FarkındayızKanseriYeneceğiz #4ŞubatDünyaKanserGünü #Boldav

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler