Haberler


Resmi Büyüt

MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME VE FARKINDALIĞI.!
06.10.2016

Meme kanserinde erken teşhisin öneminin ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 2004 yılından beri tüm dünyada ve ülkemizde “15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü” ve “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık” ayı olarak belirlenmiştir.

Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.“Türkiye’de sebebi bilinen ölümler sıralamasında, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almakta olup, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle, iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15 bin kadını etkilemektedir. Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır.

MEME KANSERİNİN DİĞER BELİRTİLERİ

Meme kanserinde en sık görülen şikayet bir şişlik veya kitle saptanmasıdır. Şişlik genellikle ağrısız, sert ve kenarları düzensiz olarak ele gelir. Bununla birlikte bazı kanserlerin ağrılı, yumuşak ve düzgün kenarlı olabileceği unutulmamalıdır.
-Meme cildinde kalınlaşma
-Meme cildinde çukurlaşma
• Meme başında ağrı veya meme başında içeri çekilme
• Meme başında veya meme cildinde kızarma ya da yara
• Meme başlarında asimetri
• Meme başından kanama veya akıntı
• Koltuk altında kitle
• Kolda şişme

Meme kanseri konusunda en önemli mücadele işe önceden alınmış tedbir ve bilinçliliktir Meme kanserinin erken tanısında ayrıca; kadınların 20 yaşından sonra adet kanaması görüyorsa, adetin ilk günü itibariyle 7-10. günler arasında bir gün, adet kanaması görmüyorsa ya da düzensizse akılda kalması için her ayın belli bir gününü seçerek kendi kendine meme muayenesi ( KKMM ) yapması gerekir. 20 -39 yaş arasındaki kadınlar şikâyeti olsun olmasın 2-3 yılda bir, 40-50 yaş arasındaki kadınlar 2 yılda bir, 50-69 yaş arasındaki kadınlar da her yıl hekim tarafından klinik meme muayenesi (KKMM) yaptırmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi önemli olmasına karşın, meme kanserinin erken tanısında en etkili yöntemin mamografi olduğunu unutmayınız.

(KETEM) KANSER TARAMA MERKEZLERİNE GİDİNİZ.!

2013 yılına kadar Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’lerde yürütülen tarama çalışmalarına artık Toplum Sağlığı Merkezlerimiz ve Aile Hekimlerimiz de katılmıştır. Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak verilen kanser tarama hizmetlerine katılımı son derece önemlidir. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezleri aracılığıyla “MEME KANSERİ,RAHİM AĞZI VE KALIN BAĞIRSAK KANSERİ” taramaları da ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

1-RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI: 30-65 yaş arası bayanlara Rahim ağzından fırça yardımıyla sürüntü (smear, örnek) alınarak ve bu basit işlem 5 yılda bir tekrarlanarak tarama yapılıyor.

2-MEME KANSERİ TARAMASI: 40-69 bayanlara 2 yılda bir mamografi çekerek, gerekirse ultrason çekilerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranıyor.
Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına ayda bir yapması gereken Kendi Kendine Meme Muayenesi hakkında da eğitim verilmektedir.

3-BARSAK KANSERİ TARAMASI: 50-70 yaş arası kadın veya erkeklere Barsak (kolorektal) kanseri gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için ideal yöntem 2 yılda bir uygulanacak Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) ile taramadır.

http://www.kanser.gov.tr/

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; tüm Türkiyenin ve hemşerilerimizin “kanserden değil, geç kalmaktan kork” sloganıyla Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı’nda kanser hakkında duyarlı olmaya davet ediyoruz . Ülkemizde kanser tedavisi görmekte olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

#memesağlığınelinde #memekanserifarkındalığı

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://www.google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı19…
boldava@gmail.com

Diğer Haberler