Haberler


Resmi Büyüt

MEHMET KOCA BOYDAK HOLDİNG’E CEO OLARAK ATANDI.!
05.09.2016

FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında Geçtiğimiz ay beş kişilik kayyum atanmasının ardından Boydak Holding’e Üst Düzey Yönetici (CEO) olarak iş dünyasındaki başarılarıyla dikkat çeken daha önce Gübretaş ve Torku’nunda CEO’luğunu yapan Bolvadinli hemşehrimiz Mehmet Koca atandı.

Kayseri ekonomisinin lokomotifi konumundaki Boydak Holding'in Kayyum heyetindeki isimlerin şirket ve holding yönetme tecrübesi endişeleri beraberinde getirirken, Mehmet Kocanın nöbeti devralması Boydak Holdingin yönetimine dönük endişeleri ortadan kaldırarak bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı. Mahkemenin Hes Kabloyu kayyum karanının dışınta tutmasının şirketin ortaklık yapısından kaynaklandığı belirtildi. Özel durumu nedeniyle soruşturmadan ayrı tutulan Hes Kablo, yeni CEO Mehmet Kocaya bağlı olamayacağı bildirildi.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; Hemşehrimiz Mehmet KOCA'ya yeni görevinizin hayırlı olmasını diler, başarılar temenni ederiz.

MEHMET KOCA ÖZGEÇMİŞ
1965 yılında Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesinde bakkal bir babanın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.Ortaokul ve lise tahsilini Bolvadin İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu.Ülker ve Albaraka Türk’te çalıştı.

Lise yıllarından itibaren sosyal ve kültürel faaliyetlerde aktif rol aldı. Bu çerçevede 1991’de İstanbul Fatih’te Giz Ajans’ı kurdu.Ajans bünyesinde İslam tarihi, İslami temel kavramlar ve güncel meseleler ile ilgili çok sayıda kaset ve yayın üretildi. Bu kaset ve yayınlar Anadolu’nun dört bir yanına ulaştırıldı.

• 1994’te İstanbul’da Türkiye’nin ilk özel radyolarından birisi olan Günışığı FM’i kurdu.

• Fazilet Partisi’nin Şişli ilçe yönetiminde kurucu başkan yardımcısı olarakgörev aldı ve 1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi.

• 28 Şubat döneminde, 1997–2000 yılları arasında MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

• 2002 seçimlerinde Ak Parti’den İstanbul 1. Bölge’den milletvekili aday adayı oldu.

• 2003 yılında Türkiye Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’de göreve başladı. 2011 yılı sonuna kadar devam ettiği Gübretaş Genel Müdürlüğü görevi boyunca bir çok başarıya imza attı.

• Göreve geldiğinde 250 milyon TL olan şirket cirosu, 2011 sonunda iştirakleriyle birlikte 2 Milyar 300 milyon TL’ye ulaştı.

• 2004’te 40 milyon TL olan şirketin İstanbul Borsası’ndaki değeri 2011 sonunda 1 milyar 500 milyon TL’ye çıktı.

• Türkiye tarihinin en büyük dış sanayi yatırımı olan İran’daki Razi Petrokimya tesisleri 650 milyon Dolar karşılığında satın alındı.

• 2005 yılında 8.3 milyon TL olan şirket karı, 2011 sonunda 605 Milyon TL olarak gerçekleşti.

• 2005 yılında İstanbul’da, Bolvadin Girişim Grubu Derneği’nin kurucu başkanlığı görevini yürüttü ve bu görevine 2011 yılına kadar devam etti.

• 2012 Şubat ayında yüzde yüz yabancı sermayeli Nesmal Yatırım Holding AŞ’de kurucu CEO olarak görev aldı. Bu dönemde uluslararası denizcilik, sağlık, bilişim ve turizm alanlarında yeni yatırımlar ve ortaklıklar gerçekleştirdi.

• 2014’te Anadolu Birlik Holding AŞ’in (TORKU) İcra Kurulu Başkanı – CEO - olarak yeni görevine başladı. Bünyesinde Ülkemizin en büyük 30 şirketinden birisi olan Torku Konya Şeker’in yanı sıra, Soma ve Kangal Termik Santrallerini barındıran Anadolu Birlik Holding AŞ. gıda, tarım, hayvancılık, plastik ve enerji alanlarında faaliyet göstermektedir.

Manevi değerlerimizin yaşatılması noktasında bir çok alanda aktif görevler üstlenen Mehmet Koca, çeşitli vakıf ve derneklerde halen çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu çerçevede 2013 yılında İstanbul Üsküdar’da Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kurulmasına öncülük etti ve kurucu başkan oldu. Söz konusu vakıfta mütevelli başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Mehmet Koca hali hazırda, İGİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, UTESAV Mütevelli Üyeliği görevlerinin yanı sıra, MÜSİAD, Mimar Mühendisler Grubu Derneği (MMG), İmam Hatip Mezunları Derneği (ÖNDER), Afyon Sanayici ve İş Adamları Derneği (AFSİAD), Kandilli Kulübü ve Bolvadin Girişim Grubu(BGG) Derneği üyesidir.

Önemli Ödül ve Taltifler
• CAPİTAL dergisinin yayınladığı son 5 yıldaki verilere göre hazırlanan “En Başarılı CEO’ları ”listesinde 5. Sırada yer aldı (2011)
• BUSINESS dergisinin yayınladığı “Krizin En Başarılı 100 Yöneticisi” sıralamasında, 36. Sırada yer aldı (2010).

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://www.google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı19…
boldava@gmail.com

Diğer Haberler