Haberler


Resmi Büyüt

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ AÇILDI.!
27.08.2016

VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN

İstanbul’un iki yakası 3.kez Yavuz Sultan Köprüsü ile bir araya geldi. Dünyanın en ileri teknolojisiyle inşa edilen ve dünyada pek çok ilki de üzerinde barındıran Yavuz Sultan Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hizmete alındı.Yapımına 3 yıl önce başlanan ve planlanan tarihte hizmete alma töreni yapılan 3.köprünün açılış törenine vatandaşlarda büyük ilgi gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da hazır bulunduğu açılış yönetimine yabancı devlet adamları da yoğun katılım gösterdi.

"EN"LERİN KÖPRÜSÜ
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen köprü, dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. Yapım maliyeti 3 milyar dolar olan, 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerindeki köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi olacak.

Köprü, raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de dünyada ilk olacak. Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kıracak. Bin 408 metre açıklığa sahip ve toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan köprü, bu özelliğiyle de "üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü" unvanını alacak.
Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında Fransa'da bulunan Millau Viyadüğü'nden sonra ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsüdür. Köprünün temeli 29 Mayıs 2013'te atıldı. 39 ayda 4,5 milyar lira harcanarak inşa edilen köprü 26 Ağustos 2016'da trafiğe açıldı.

Kaynak.http://afyonkenthaber.com/haber-yavuz-sultan-selim-koprusu-…

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler