Haberler


Resmi Büyüt

İSTANBUL'UN FETHİNİN 563. YILINI KUTLARIZ.!
29.05.2016

"İstanbul bir gün mutlaka fethedilecektir.
Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan,
onu fetheden asker ne güzel askerdir." Hadis-i Şerif

Bugün 29 Mayıs 2016, İstanbul´un Fethi´nin 563. yılı. Bizans İmparatorluğu´nun başkenti olan İstanbul (Bizans)‚ Fatih Sultan Mehmet tarafından 6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki 53 gün süren kuşatmadan sonra 29 Mayıs 1453´te fethedilmiştir. Tarihin çeşitli dönemlerinde birçok devletler tarafından 28 defa kuşatılmalara karşı koyan İstanbul´un aşılması güç olan ünlü surları‚ 29 Mayıs 1453 tarihinde aşılmış ve İstanbul (Bizans) fethedilmiştir. “Birçok medeniyete asırlarca ev sahipliği ve başkentlik yapan İstanbul’un fethi ile yeni bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış, köklü medeniyetimiz insanlık tarihine damgasını vurmuştur”

Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet)‚ Sultan II. Murat´ın oğlu olarak 1431 yılında Edirne´de dünyaya geldi. Edirne‚ İstanbul´un fethinden 91 yıl önce fethedildiğinden (1362) dolayı‚ İstanbul´un fethine kadar Osmanlı Devleti´nin başkentiydi. Babasının inzivaya çekilmesi sebebiyle tahtını oğluna bırakması üzerine II. Mehmet‚ 13 yaşında padişah olmuştur. Osmanlı tahtına 13 yaşında bir çocuğun geçmesini fırsat bilen batı‚ ordu toplayıp Osmanlı Edirne üzerine yürümeye başlar. Bunu haber alan padişah Sultan II. Mehmet‚ o ünlü mektubunu babasına yazar.

Sultan Mehmet, mektubunda, babasına hitaben şöyle der;
-Baba‚ padişah sen isen‚ ordunun başına geç! Yok eğer padişah ben isem‚ emrediyorum ordunun başına geç!
Babası Sultan II. Murat Manisa´dan‚ başkent Edirne´ye gelerek tekrar tahta geçer ve haçlı ordularını bozguna uğratır.

6 Nisan 1453'te büyük topun ateşlenmesiyle başlayan kuşatma, 29 Mayıs günü öğleye doğru Fatih Sultan Mehmed'in Topkapı'dan şehre girmesiyle sona erdi.Fethin manevi mimarı Akşemseddin Hz.'lerini de unutmamak gerekir. Fatih Sultan Mehmed Han Hz.'lerinin Fetih'ten vazgeçmeye meyillendiğinde onu uyaran, cesaretlendiren yine o mübarek hocaları olmuştur.

563 yıl geçmesine rağmen her Müslüman-Türk evlâdı aynı heyecanı duymaktadır. Bu güzel İstanbul'u müslüman Türk alemine kazandıran, başta Fatih Sultan Mehmed Han olmak üzere, O'nu yetiştiren hocalarını ve fetihte emeği geçen şehidlerimizi, gazilerimizi ve yüreğinde bu sevgiyi taşıyanları rahmetle ve fatihalarla anıyoruz.Allah onlardan razı olsun, Onlar ki Allah'ın Resulü ve Habibi Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V.'in övgüsüne mazhar olmuşlardır.

İstanbul’un Fethi’nin, dünya tarihinde birçok etkileri olmuştur :
-Fetihle birlikte Bizans İmparatorluğu tarihe karışmıştır.
-Bizans´ın fethiyle‚ orta çağ kapanıp‚ yeni çağ başlamıştır.
-Bundan böyle Sultan Mehmet‚ Fatih Sultan Mehmet olarak anılacaktır.
-Osmanlı Devleti‚ İmparatorluk olma yolunda önemli bir adım atmıştır.
-Geçmişte Bizans İmparatorluğu´nun egemen olduğu yerlerde ve çok daha fazlasında‚ 30 Ekim 1918 yılında yıkılışına kadar geçen 600 küsür yıl gibi uzun bir süre, Osmanlı İmparatorluğu egemen olacaktır.

Nimetin kıymetini bilmek ve şefaatlerine kavuşmak temennisiyle...

Bu duygu ve düşüncelerle Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak;peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V.'in övgüsüne mazhar olan başta büyük kumandan Fatih Sultan Mehmed olmak üzere ,O'nun maddi ve manevi askerlerini hayırla, saygı ve rahmetle yâd ediyoruz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://www.google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı19
boldava@gmail.com

Diğer Haberler