Haberler


Resmi Büyüt

KANSERLE SAVAŞ HAFTASINI KUTLARIZ.!
15.04.2016

Her yıl 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasında, ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığına karşı bilgilendirme, bilinçlendirme ve farkındalık kazandırma amaçlanmaktadır

Kanser, büyümesi, çoğalması normal kurallar dışına çıkan hücrelerin ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Bu anormal hücre çoğalması her dokuda, her organda görülebilir. Tedavi edilmezse vücudun bütün bölümlerine yayılır. Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir.Kanser hastalığının nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen en önemli neden vücut hücrelerinin tahrip olmasıdır. Hava kirliliği ve sigara içilmesi kanseri arttırdığı gibi, güneşte fazla kalmak, bazı kimyasal maddelerle devamlı temas kansere yakalanma oranını arttırır.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; tüm Türkiyenin ve hemşerilerimizin “kanserden değil, geç kalmaktan kork” sloganıyla Kanserle Savaş haftasını kutluyor, kanser hakkında duyarlı olmaya davet ediyoruz . Ülkemizde kanser tedavisi görmekte olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

KANSERİN BELİRTİLERİ:
1- İyileşmeyen yaralar
2- Yutkunma düşkünlükleri ve hazım bozuklukları
3- Vücutta bulunan ben ve siğillerin şekil değiştirmesi
4- Ses kısıklığı ve nedensiz öksürükler
5- Göğüslerde ve vücudun başka kısımlarında görülen şişlikler ve sertlikler

KANSERDE TEDAVİ:

Kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis edilen kanser tedavisinden iyi sonuç alınmaktadır. Başlıca tedavi yolları: Ameliyat, Radyoterapi, Kemoterapi, Hormonoterapidir.

Kanserden Korunma Yolları:
1- Sigara kullanılmamalı, kullanıyorsak hemen bırakmalı veya azaltmalıyız.
2- Güneşte fazla kalmamalıyız.
3- Vücudumuzdaki benlerle oynayıp tahriş etmemeliyiz.
4- Yılda bir defa sağlık kontrolünden geçmeliyiz.
5- “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” prensibi uyarınca en ufak bir şüphede doktora gitmekten çekinmemeliyiz.
6- Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.

KANSER ERKEN TEŞHİS TARAMA VE EĞİTİM MERKEZİ (KETEM)

30 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR VE 50 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER.! ÜCRETSİZ KANSER TARAMANIZI YAPTIRMAK İÇİN KETEM’E DAVET EDİYORUZ.

SONUÇ OLARAK; TARAMA 1 SAATİNİZİ, KANSER YAŞAMINIZI ALIR.

Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM, “Erken teşhis hayat kurtarır” prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (barsak)kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir. Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ÜCRETSİZDİR.

Ayrıca toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri “korunma yöntemleri, tarama programları” hakkında bilgilendirerek kanserden korunmayı ve taramaları gerçekleştirmektedir.

Kanser taraması, kanserin vücutta oluşmaya başladığı andan, görünür belirtiler vermeye başladığı ana kadar olan süreçte (yani erken evrede) hiçbir şikâyeti olmayan bireylere yapılan bir takım testlerle kanserin varlığını araştırmaktır. Eğer bu aşamada kanser yakalanabilirse, ilerlemiş /yayılmış kanserlere göre tedavisi oldukça basit, masrafsız, kısa süreli olmaktadır.

KETEM’de ulusal tarama standartları yayınlanmış olan “MEME KANSERİ” , “ RAHİM AĞZI KANSERİ” ve” BAĞIRSAK KANSERİ” ne yönelik taramalar yapılıyor.

Kimler Taranıyor?
-Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki kadınlar;
-Meme kanseri için ise 40-69 yaş aralığındaki kadınlar
-Bağırsak kanseri için ise 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler taramaya katılabiliyor.

RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI:Rahim ağzından fırça yardımıyla sürüntü (smear, örnek) alınarak ve bu basit işlem 5 yılda bir tekrarlanarak tarama yapılıyor.

MEME KANSERİ TARAMASI: 40 yaş ve üzeri bayanlara 2 yılda bir mamografi çekerek, gerekirse ultrason çekilerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranıyor.

Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına ayda bir yapması gereken Kendi Kendine Meme Muayenesi hakkında da eğitim verilmektedir.

BARSAK KANSERİ TARAMASI:Barsak (kolorektal) kanseri gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için ideal yöntem 2 yılda bir uygulanacak Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) ile taramadır.

http://kanser.gov.tr/…/…/KETEM_iletisimadresleri24112015.pdf

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler