Haberler


Resmi Büyüt

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASINI KUTLARIZ.!
19.03.2016

Birleşmiş Milletler ‘in 15 Mart 1985 tarihinde Tüketici Evrensel Bildirgesi’ni ilan etmesi ile 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde tüketici hakları, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girdiği 1995 tarihinden sonra yasal bir düzenleme çerçevesinde, evrensel bir boyut kazanmıştır. 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü , 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

İnsanların dünyaya gelmesi ile tüketim faaliyetleri başlar. Hem üreten hem tüketen olan tüketicinin korunması gereği, zamanla üreticilerin ekonomik yönden güçlenip örgütlenmesi ile ortaya çıkmıştır.satışa sunulan ürünlere çeşitli standartlar getirtilmiştir. Ancak tüketicilerin bu hakları kullanabilmeleri için bu konuda gerekli bilgiye sahip olmaları gerekir. Bu kanunla birlikte ekonomi canlılık kazanarak çağdaş anlamda da yeni boyutlara ulaşmıştır. Aynı zamanda kanun tüketicilerin sağlık ve güvenliklerinin korunması, ekonomik haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla çağdaş hukukun gereği olarak kısa sürede sonuca ulaşmayı sağlayan uygulamalara zemin hazırlamıştır.

Tüketici hakları ,tüketici sorumluluğunu gerektirmektedir. Üretilen mal ve hizmetler konusunda yeterli bilgiye sahip olursak seçimlerimizi daha sağlıklı yapabilir ve piyasayı güçlendirebiliriz. Bilinçli tüketiciler olarak yasaların tanıdığı hakları bilmeli ve bu hakları kullanmaktan çekinmemeliyiz. Bunun aynı zamanda vatandaşlık görevi olduğunu unutmamalıyız.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; tüketicilerimizin “bilinçli tüketici” olarak adalete kavuşması, tükenmediğimiz ve tüketilmediğimiz yarınlar temennisiyle 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası’nı kutluyoruz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://plus.google.com/…/+BoldavBolvadinlilerDayan%C4%B1%C…
boldava@gmail.com

Diğer Haberler