Haberler


Resmi Büyüt

YEŞİLAY HAFTASI'NI KUTLARIZ (1-7 MART)
06.03.2016

1.Dünya Savaşının bittiği dönemde, Türk toplumunun Anadolu da teşkilatlanarak Milli Mücadeleyi başlatması karşısında düşman kuvvetleri, limanlarımıza uğrayan gemileriyle getirdiği içki ve uyuşturucuyu el altından halka dağıtarak özellikle gençliği alkol ve uyuşturucuya alıştırmayı amaçlamıştır. Kısa sürede salgına dönüşen içki ve uyuşturucu alışkanlığı karşısında bir araya gelen Türk halkı 5 Mart 1920 tarihinde içki ve uyuşturucu maddelerle mücadele etmek üzere “Hilal-i Ahdar” Cemiyetini kurmuşlardır. Bugünkü adı Yeşilay Derneği olan cemiyet, milli amaçlar doğrultusunda kurulduğu yıldan bu yana görev yapmaktadır.Bu vesileyle Yeşilay Haftası, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında ülkemizde kutlanmaktadır.

Kötü alışkanlıklarla mücadele ülkemizin millî meselesidir. İçki, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı toplumumuzun geleceğini tehdit ediyor. Mad­de bağımlılığı özellikle çocuk ve gençler arasında hızla yaygınlaşıyor. Araştırmalara göre sigara ilkokul birinci sınıflara kadar indi. Alkol ve uyuşturucu kullanımı da öğ­renciler arasında hızla yayılıyor. Aileler ço­cuklarını bu belalardan nasıl koruyacakla­rını bilemiyor. Psikologlar, içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarının çocuklara mümkün olan en küçük yaştan itibaren anlatılması konusunda birleşiyorlar.

Her insanın mutlu olması için muhtaç olduğu üç duygu; sevgi, ilgi ve şefkattir. Erginlik ve gençlik çağındaki bir çocuğun sevgisiz, ilgisiz ve şefkatsiz kalması, yalnız onun mutsuz olmasına yol açmaz, aynı zamanda onu, kendisine acı veren yalnızlığını kötü bir alışkanlıkla karşılama çabasına sevk eder. Sevginin fazlası zararlı değildir, zararlı olan yanlış sevgidir. Yanlış sevgi, ruh sağlığına zarar veren veya ahlâka aykırı olan sevgidir.Hiçbir anne baba çocuğunu sokak çocuğu olmasını, uyuşturucu kullanmasını istemez.

Bunun için bütün kurum ve kuruluşların Yeşilay’ı desteklemesi, aile varlığımızın, dolayısıyla Devletimizin ve Milletimizin geleceğinin teminat altına alınmasındaki görevlerin yapılmasını desteklemesi demektir.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak;Sağlıklı güçlü bir gençlik kazanmak için bütün kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkollü içki ve sigaradan uzak, öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayarak sağlıklı bir ömür geçirmenizi diliyoruz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Duyurular