Haberler


Resmi Büyüt

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ'NÜ KUTLARIZ.!
05.12.2015

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve aynı zamanda kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 81. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz.

Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrum oldukları unutulmamalıdır. Kadınlar seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952 ve İsviçre’de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir.

Tüm dünyada kadın haklarının arttırılması, kadın toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit mertebeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü temenni ediyoruz. Kadın hakları, kadınların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyo ekonomik siyasi ve yasal haklarının Her toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da önemli bir yeri vardır. Kadın anne olarak aile ve toplum arasında bir köprü görevi görmektedir. Kadının toplumdaki yeri ve görevleri onun bir fert olarak, gerekli kişiliği kazanması sonra aile içinde toplum içinde gerekli yeri olmasıyla mümkündür. Kadın hakları hukuki bir devlet sorunu olmaktan öte bir ahlak ve kültür sorunudur.

Ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı, vb. durumlar hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Halbuki Peygamberimiz (s.a.v) ‘’Cennet anaların ayakları altındadır’’ hadisinin muhatabı olan tüm kadınlarımıza sadece bir gün içerisinde hatırlamak doğru değil, kadınlarımız her zaman hatırlamak, sorunları hakkında duyarlı olarak gerekli önlemler alınmalı ve çözümleri üretilmelidir

Oysa nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alması çağdaş dünyanın olmazsa olmazıdır. Bu bağlamda; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar” diyen birinci maddesini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; Yaşantımız boyunca doğumdan, ölüme her anımızda varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://www.google.com /+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler