Haberler


Resmi Büyüt

BOLDAV BAYRAMLAŞMA ZİYARETİNDE: KAZIM KULAK
05.10.2015

“Asırlık Çınarlar” Altıncı Bayram ziyaretimizde “Esifelerin Biriketçi Kazım Kulak”amcamıza gittik.!

Kazım Amca 88 yaşında…”Gençlik çağımda öküz arabasıyla Paşa Dağı’ndan, Emir Dağlarından taş getirip; arabası 50-60 kuruşa satardım. Herkes ununu değirmende üğüttürürdü. Çay’da 11 tane dere içinde su değirmeni vardı. Un ihtiyacımız olduğu zaman iki eşeğe buğdayı yükler üğüttürür gelirdim. Askerlik vaktim gelinceye kadar çiftçilikle, taş çekmekle, un üğüttürmekle ömrüm geçti.

Çocukken Kırılan Kolum Yanlış Kaynamış Askerliğini sağlam olarak yapmak için Kolundaki Sakatlığı Gizlediğini, Fakat Başarılı Olamadığını kolunun sakatlığı fark edilerek Elime raporu verdiler, birliğime döndüm. Oradaki komutanım: “Ne oldu?” dedi Ben de: “Kara kara yazdılar; gök gök çizdiler.” deyip raporu verdim ve “Beni gönderirsen sana ileneceğim!” dedim. Komutan beni oradaki askeri kaplıcaya müdür olarak verdi. Bütün sorumluluk benim üzerimde idi. Böylece otuz altı ay olan askerliğimi, yirmi dört ay olarak yaptırıp teskere verdiler. Hiç Okula Gitmediğini Okumayı-yazmayı, askerlik yaparken “Ali Okulu’nda üç haftada öğrendiğini Tahsilini soranlara ise “Üniversiteyi, askerde üç haftada bitirdim.” diye cevap verirmiş.

Bolvadin’in ilk biriket imalatçıları arasında yer aldığını, Askerden gelince Ben ne iş yapayım, diye düşünürken, Belediye kalfası Faruk ERBİLGİN, briketçilik yapmamı tavsiye edip; bana briket dökme makinesi buluverdi. Ankara Gençlik Parkı yanında brikeçtiler vardı. Orada yanlarında altı gün çalıştım geldim, nasıl çalışacağını öğrendim. Şimdiki evimin önüne briket makinesini kurup, briket dökmeye başladığını ve Bu işi bıraktıktan sonra, bir at ile araba aldım. On sene, Tebbettiler’in Kereste Atölyesi’nden, evlere kışlık odun çektim

Hanımımla birlikte kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Kimsenin yardımına ihtiyacımız yok. Ailemle 63 senedir sırt sırta verip çalışıyoruz. Hiç kavga-dövüş yapmadık. Birbirimize dayanak oluyoruz diyerek büyük bir gururla sözlerini tamamladı.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; bizleri geri çevirmeyerek evine kabul ettiği için "Esifelerin Biriketçi Kazım KULAK" Amcamıza teşekkür eder, hürmetle ellerinden öperiz.Sağlık ve huzur içinde yaşlılık geçirmesini Allahü Teâla’dan temenni ederiz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler