Haberler


Resmi Büyüt

BOLDAV BAYRAMLAŞMA ZİYARETİ: H.HESNA GÜMÜŞ
05.10.2015

“Asırlık Çınarlar” Dördüncü Bayram ziyaretimizde “Hacı Hesna Gümüş” teyzemize gittik.!

H.Hesna teyzemiz 105 yaşında ve Kurtuluş Savaşı’nın son şahidi.! Kurtuluş Savaşı sırasında, Yunanlılar Bolvadin’e geldiklerinde 8-10 yaşlarındaydım. Askerlerimiz, düşman Çay tarafından gelemesin diye, Kırkgöz Köprüsü’nün üç gözünü yıktılar.Çaldıratmaz ve Üçhüyük Bölgesinde çadır kurmuşlar. Düşmanın şehre girmemesi için; Hacı Mehmet Ata emmim, Hasipzade Hasip Hoca, Rasim Ağılönü, Belediye Başkanı Enver Peker, hep birlikte düşman karargâhına gidip ihtiyaçlarının karşılanacağını; buna karşılık, askerlerin şehre girmemesi sözünü aldılar. Düşman da, 20-25 gün kaldıktan sonra Kışlayı yakıp gitti. Duman göğe dikildi kaldı. Gidişlerine hepimiz çok sevindik.Daha sonra Yunanlılar giderlerken rehin olarak Hacı Ata’yı da yanlarında götürmüşler. Annem bizi “Düşman kötülük eder.” diye sokağa hiç çıkarmadı. Bu yüzden hiç düşman askeri görmedim. Yunan uçakları şehri iki kere bombaladı. O zaman 5-6 cami vardı. Bombalardan birisi, Tahtalı Camii’nin yanına; öbürü Hacı Mahmut Camii’nin yanına düşmüş. Ölen ve yaralananlar olmuş"dedi.

Bolvadin’in en yaşlı kişisi, olmasına rağmen akıl ve beden sağlığını koruyor. Hiç okula gitmedim, okuyup yazmam yok… Rahmetlik babam: “Oğlan-kız aynı sınıfta okuyor, ben bunları okula göndermem!” diye bizi göndermedi. Bolvadin’de“Eskiden para yoktu, dostluk ve bereket vardı. Şimdi gelinler gayınna olmuş, gayınnalar da gelin. Dul kadınlar, “nasıl olsa aylığım var” diye evlenmiyorlar. “Nikah altında ölmek sevaptır” derlerdi. Namaz adamı yolda koymaz” Diyerek görüş ve düşüncelerini açıkladı.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; bizleri geri çevirmeyerek evine kabul ettiği için "Hacı Hesna GÜMÜŞ” teyzemize teşekkür eder, hürmetle ellerinden öperiz. Sağlık ve huzur içinde yaşlılık geçirmesini Allahü Teâla’dan temenni ederiz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler