Haberler


Resmi Büyüt

BOLDAV BAYRAMLAŞMA ZİYARETİ: M.MAZHAR GÖNBE
05.10.2015

“Asırlık Çınarlar” Birinci Bayram ziyaretimizde “Şekercilerin M.Mazhar Gönbe” amcamıza gittik.!

M.Mazhar amca 91 yaşında "İnsanların yetişkin oluncaya kadar, cinsiyet ayırımı olmadan “fistan” tabir edilen elbise giydiğini, bazı erkek çocukların askere gidene kadar mahallede “çom” oynadığını, Dipevler Köyü yolundaki Çaldıratmaz’a pikniğe gittiklerini,1966’da Çınaraltı’nda bulunan ve şimdi yıkılmış olan Park Gazinosunda, Necip Fazıl KISAKÜREK’in konferans verdiğini, kalabalık bir dinleyici kitlesine hitap ettiğini ve Üstad’ın “Gençler, hazır olun, artık uyanış başladı” dediğini, rahmetli Muzaffer ağabeyinin bir grup Bolvadin’li ile birlikte Üstad Necip Fazıl’ın cenazesine katıldığını heyecanla anlattı.

Dedemiz olan Abdil Hoca, medrese mezunu âlim bir kişi idi. Hattatlık özelliği de vardı. Çok güzel hat yazısı yazardı. Kendi el yazması Kur’an-ı Kerim’i vardır. Çarşı Camii’nde 40 yıl imamlık yapmıştır. Görevini bırakması sebebi ise bir hayli ilginçtir. "Bir kış günü dedem hastalanır; sabah namazında camiyi açamaz. Caminin açılmadığını gören cemaat, ellerine birer seccade alarak dedemin evine gelir ve kapısını çalarlar. Dedem, zorla kalkıp kapıya açınca: “Hoca, camiye gelmedin, namazı burada kıldır bâri!” derler. Bu, dedemin ağırına gider; cemaate gücenir ve o gün hak ile yaptığı görevini bırakır.

Rahmetli Aşçı Hacı Mustafa, her gün 10-12 ihtiyaçlının karnını doyurur; çorba içirirdi. Kendisi de bizim dükkâna gelir birkaç zeytin alır; ekmekle yerdi. bize de “Yemeklerin kokusu beni tıkıyor.” derdi. Herkes, bizim her gün dükkânda, şeker-lokum yediğimizi zannederdi. Hâlbuki hiç ağzımıza sokmazdık”diyerek sözlerini tamamladı.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak; bizleri geri çevirmeyerek evine kabul ettiği için "Şekerci M.Mazhar GÖNBE" Amcamıza teşekkür eder, hürmetle ellerinden öperiz. Sağlık ve huzur içinde yaşlılık geçirmesini Allahü Teâla’dan temenni ederiz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987    boldava@gmail.com

Diğer Etkinlikler