Haberler


Resmi Büyüt

AKÜ BOLVADİN UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU NEPAL'DE
30.09.2015

Akü, Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 23-28 Eylül 2015 tarihleri arasında Nepal'de gerçekleştirilen “Gençlerin Dijital Okuryazarlığa Erişiminin Artırılması” isimli AB projesinin kapanış toplantısında Öğretim üyelerinden proje koordinatorü Doç.Dr. Cantürk Kayahan ve proje koordinator yardımcısı Araş.Gör. Fatih Bıyıklı tarafından temsil edildi.

Kayahan yaptığı değerlendirmede AB projeleri arasında ilk defa AB üyesi ülkeri dışındaki ülkeleri kapsayan proje'nin AB'nin dünya projeleri arasındaki yerini aldığını açıkladı. Projenin ana koordinatörlüğünü Polanya'dan “Innovative Institute” isimli sivil toplum kuruluşu yaparken projede aynı zamanda; İspanya, Nepal, Vietnam, Sri Lanka, Filipinler ve de Türkiye'den çeşitli kurum ve kuruluşlar diğer paydaşları oluşturuyor. Yunanistan'da proje ortakları arasında başlangıçta yer alırken, kriz sonrası Yunansitan'ın proje ortaklığından çekilmek zorunda kaldığı Koordinatör Kayahan tarafından açıklandı.

Projenin ilk ayağının Ocak 2015'de Polanya'da başlatıldığını söyleyen Kayahan; Haziran 2015'de Koordinatör Yardımcısı Bıyıklı'nın Filipinler'de 15 günlük “iş gözlem” değişimine katıldığını ardından Temmuz 2015'de Bubyo Öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Kenan İlarslan ve Araş.Gör. Fatih Bıyıklı ve Öğr. Gör. Tuğrul Bayat ile birlikte 12 kişilik bir grubun 21 gün süreyle yine Filipinler'de düzenlenen Asya-Avrupa Gençlik Değişimi programına katıldıklarını açıklandı. Final Toplantısının ise Koordinatör Doç.Dr. Cantürk KAYAHAN ve Araş.Gör. Fatih Bıyıklı'nın birlikte katıldıkları Nepal'deki toplantıyla sonlandırıldığı açıklandı.

Projenin gerek Türkiye gerekse AKU için önemli olduğunu belirten Kayahan, Türkiye'de genç işsizliğin azaltılması konusunda çalışmaların yeterliliğine ve sürdürülebilirliğine dikkat çekti. Artık dünyanın küçük bir köy'e döndüğünü açıklayan Kayahan, siz ne kadar globalleşme'nin çok iyi birşey olmadığını söylesenizde; dünyadaki gelişmeler her açıdan rekabet için globalleşmenin gerekliliğine dikkat çekmektedir. Proje ziyaretleri sırasında Türkiye'nin iyi ve zayıf yanlarını görme imkanı bulduklarını söyleyen Kayahan; gereksiz söylevlerle gündem oluşturulması yerine “Eylem Planı”nın Afyonkarahisar'dan başlanarak tüm Türkiye için oluşturulması gerekliliğinin altını çizdi. Daha önceki yıllarda yapmış oldukları projelerin, şu an çıktılarını alabildiklerini belirten Kayahan, bu projede yer almalarının başarısını iyi ilişkiler kurabilmelerine ve geliştirebilmelerine bağlı olduğunu söyledi.
Günümüzde “girişimcilik, elektronik ticaret ve platform, bütçe ve proje yönetimi, sivil toplum kuruluşlarının etkinliği, kurumsal gereklilikler, inovatif düşünme becerisi, online platformların oluşturulması ve yönetilmesi ve sürdürülebilirlik” gibi temel başlıkların Türkiye'de ve de Afyonkarahisar'da altının doldurulamadığını, siyasi çıkmazlarla birçok alanda geri kalındığını açıkladı. Halbuki asıl işi, bu tip projeler olan ekiplerle kentlerdeki bir çok problemin çözülebileceğini, yeni iş alanları ve de gereksinimlere uygun eğitim felsefesinin geliştirilebileceğini açıkladı.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı olarak; Bu güzel organizasyonun düzenlenmesinde Bolvadin Meslek Yüksekokulu Öğretim üyelerinden proje koordinatorü Doç.Dr.Cantürk KAYAHAN ve proje koordinator yardımcısı Araş.Gör.Fatih BIYIKLI hocalarımıza başarılarının devamını dileriz.

KAYNAK: http://www.24eylulgazetesi.com/egitim/uygulamali-bilimler-yuksekokulu-nepalde-temsil-edildi-h8043.html

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler