Haberler


Resmi Büyüt

HEMŞERİMZ DR.YASEMİN ÇAKIRER ÖZSERVET?İN KİTABI ÇIKTI
06.09.2015

Çocukluk dönemi, kuşkusuz insanın kendi olma sürecinde önemli bir dönemdir. İnsan ve mekân ilişkisinde, bu ilişkinin temellerinin atıldığı ve mekânsal iletişimden en çok etkilenilen dönemin de adıdır çocukluk. İnsanların belleğinde yer eden çocukluk anıları, daha sonra yaşadıklarından elbette ki bağımsız değildir ve anımsanırken yeniden tasarlanıp, kurgulanabilmektedir. Yine de çocukluğun anımsanışı kişisel ve dönemsel tarih anlamında

bizlere önemli ipuçlarını sunmaktadır.
Bu kitabın ortaya çıkış amacı, çocukların bizim işe gitmemiz gibi temel bir faaliyeti olan oyun oynamanın, zengin mekân dizeleri etrafında gerçekleşmesine olan ihtiyacını, yaşanmış çocukluk mekânları hikâyeleri üzerinden yeniden vurgulamaktır. Biz bugün şehirlerimizde çocuklara çok kısıtlı ve fazlaca sınırlandırılmış mekânlar sunuyoruz. Sunamadığımız, otomobile terkedilen sokaklarımız ve daha bir yığın sosyal ilişkileriyle birlikte yitirdiğimiz mekânlarımız var. Bu eseri okuduğunuzda, bugünün yetişkinlerinin anılarında yer alan ve kendi çocuklarımıza miras bırakamadığımız zengin mekânları görmek mümkün olacak.

İçerisinde “Hayatın Yavaş Aktığı ve Hıza Direnen Memleketim: Bolvadin” isimli çocukluk anılarımdan oluşan bir yazımın olduğu “Çocukluk Mekânlarımız” isimli editör ve derleyeni olduğum kitabım Çizgi yayınevinden yayınlanmıştır.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümü Sayın Hemşerimiz Yrd.Doç.Dr. Yasemin CAKIRER OZSERVET hocamızın; İçerisinde “Hayatın Yavaş Aktığı ve Hıza Direnen Memleketim: Bolvadin” isimli çocukluk anılarını kaleme aldığı ve editörlüğünü ve derlemesini yaptığı “Çocukluk Mekânlarımız” adlı kitapla emeklerini yüzyıllar ötesine devrederek adeta ölümsüzleştiren kitabın hayırlı olmasını diler Yaşam boyu yararlı, başarılı proje ve çalışmalara imza atmanızı dileriz.

Kaynak-1: https://www.researchgate.net/p…/281115169_ocukluk_Mekanlarmz

Kaynak:2
https://yasemincakirer.wordpress.com/…/yeni-bir-proje-40-k…/

Kaynak:3: http://www.cizgikitabevi.com/kitap/434-cocukluk-mek-nlarimiz
http://www.cizgikitabevi.com/y…/365-yasemin-cakirer-ozservetÖZGEÇMİŞ
1978 Afyon/Bolvadin’de doğdum. Ortaokul 2. sınıfa kadar memleketimde okuyup orta sonda ailecek Ankara’ya taşındık. Ardından liseyi de Keçiören’de tamamladıktan sonra, 1995’de hazırlık sınıfıyla başladığım, Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden 2000 yılında 3. olarak mezun oldum.
2000 Aralık ayında Seçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde hiç beklemediğim bir anda ve çok hızlı bir sınav sürecinin ardından akademik hayata adım attım. Bazı alanlarda hoca eksikliği ve benim de ilgi duyup uzmanlaşmaya çalıştığım konuların varlığından dolayı; Nüfus Dinamikleri, Şehir Sosyolojisi, Sosyoloji, Antrpoloji, Mimarlık ve Toplumbilimi derslerini her şeyiyle tek başıma yürütme deneyimini yaşadım.
Selçuk Üniversitesinde bulunduğum süre boyunca, kent yoksulluğu, şehir sosyolojisi, kültürel antropoloji alanlarında çalışmalar ürettim. Derslerimde öğrencilerimle bir sürü alan çalışmaları yaptık. Hiç birini yayınlama fırsatım olmadı. Ardından verilerimi elim bir data kazasından dolayı kaybettim frown ifade simgesi
2004 yılında Selçuk Üniversitesi’nden “Kentli Varsılların Varoş ve Yoksulluk Algıları ve Mekânsal Ayrımlaşma İlişkisi, Adana Örneği” adlı tezimle Yüksek Lisansımı tamamladım. Bölümde doktora programı olmadığı için kendime doktora yapacak yer aramaya başladım. ODTÜ ve İTÜ’ye kabul aldıktan sonra bölüm başkanımın İTÜ’de olman iyi olur demesiyle İTÜ’ye karar kıldım.
Akademik hayatına 2004 yılından 2012 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde devam ettim. 2006 yılında 6 aylığına Erasmus programıyla İtalya/Trento kentine gittim ve orada araştırmalarda bulundum ve sosyoloji bölümünden çeşitli dersler aldım.
İTÜ’de doktora öğrenimi gördüğüm süre boyunca kent ve suç, çingeneler, uluslararası göç, transit göçmenler, ulusötesi kentleşme gibi konular üzerinde çalıştım ve “İstanbul-Zeytinburnu’nda Ulusötesi Kentleşme Aktörleri Olarak Türk Kökenli Göçmenler” başlıklı tezimle 2012 Şubat ayında doktoramı tamamladım. Bu arada 2010 Ocak ayında, İtalya’da tanışıp Zeytinburnu’nda tez konuma yoğunlaşırken aşık olduğum eşimle hayatımı birleştirdim, evlendim. Doktora tezimi tamamlayana kadar araya bir de oğlum girdi smile ifade simgesi
2011 Ekim ayında oğlum “Ali Yahya” hayatımıza katıllarak evimizi şenlendirdi.14 ay süren evde bebeğime bakma süresi boyunca epey stresli bir dönem geçirdim. 35. madde ile geçici görevlendirildiğim İTÜ’den Selçuk Üniversitesine dönmem gerekiyordu. Ama bir hayat kurmuştum burada ve hemen oraya gitmek bir sürü nedenden dolayı mümkün görünmüyordu. Hem akademisyenlikten vazgeçmek durumunda kalma korkusu, hem ağır bir senet miktarını ödeme endişesi büyük bir stres yaratıyordu ailemizin üzerinde. Bu yükten 2014’ün sonlarında Torba yasadan yararlanarak kurtuldum.
2013 Ocak ayında Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Bölümünde Yrd.Doç.Dr. olarak görev yapmaya başladım. Burada 14 ay kadar kaldım ve Tasarım ve Toplumsal Çevre (lisans) , Dönüşüm Mimarlığı (Y.lİsans), İstanbul’un Kentsel Kodları (Y.lisans), Mimarlıkta Araştırma Metotları(Y.lisans ve Doktora), Kentsel Tasarım (lisans) derslerini verdim.
2014 Nisan ayı itibariyle de Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler BölümündeYrd.Doç.Dr. olarak görev yapmaya başladım.
Şimdi burada Yüksek Lisans düzeyinde Kentsel Dönüşüm ve Uluslararası Göç derslerini veriyorum.
Mimarlık bölümündeki görevim süresinde ilgi duyduğum Çocuk ve Mimarlık konusunu, yeni bölümümün alanıyla birleştirerek Çocuk, kent ve yerel yönetimler ilişkisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Farklı üniversite ve farklı bölümlerdeki tecrübelerimin etkisiyle uzmanlaştığım alanları disiplinler arası perspektifle incelemeye devam ediyorum.Kenti ilgilendiren bir çok konu ilgi alanımda olsa da şimdi özel olarak çalışma alanlarım:Çocuk ve kent ilişkisi, Kentsel Dönüşüm, Uluslararası göç konuları şeklindedir.

İletişim Bilgileri:
YRD. DOÇ.DR.YASEMİN ÇAKIRER ÖZSERVET
Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Yerel Yönetimler Bölümü Anadolu Hisarı Yerleşkesi
Beykoz-ISTANBUL
e-mail: yasemin.cakirer@marmara.edu.tr

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler