Haberler


Resmi Büyüt

VAKIFLAR HAFTASINI KUTLARIZ
13.05.2015

Her yıl 11-17 Mayıs tarihleri arası “Vakıflar Haftası “olarak kutlanmaktadır. Ecdadımızın, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla imar ettiği binlerce vakıf eseri sayesinde, yaşadığımız topraklar, yardımlaşmayı, merhameti, sevgiyi, şefkati merkeze alan eşsiz bir vakıf medeniyetine dönüşmüştür. Osmanlı zamanında yaygınlaşmış, Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra da etkinliğini aynı ölçüde sürdüren vakıflarımız, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına büyük oranda katkıda bulunmakta; Eğitim, sağlık, kültürel doku, şehirciliğin geliştirilmesi ve birçok alanda geçmişten günümüze değerli hizmetler gerçekleştirmektedir.

Vakıf eserlerine, sadece ecdadımızdan bizlere kalan birer miras gözüyle bakmamak gerek. Bu eserler, aynı zamanda tarihin her döneminde Canlı ve diri tutulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma geleneğini temsil etmekle birlikte, milli kültürümüzün birer parçası ve şifreleridir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; 5 Haziran 1935te çıkan bir kanunla kuruldu. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi. Vakıflar, geçmişte olduğu gibi bugün de: insanlar arasında yardımlaşma, karşılıklı sevgi ve saygı hislerinin geliştirilmesini ve ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yaptıkları değerli hizmetleri en iyi bir şekilde devam ettirebilmenin çabası içerisindedir.

VAKIF ve ÖNEMİ

Tarihe baktığımız zaman atalarımızın sayısız hayır müesseseleri kurmuş olduklarını görürüz. Camiler, medreseler, darüşşafakalar, yetimhaneler, güçsüzleri koruma yurtları, kervansaraylar, tersaneler, yollar, köprüler, hanlar, hamamlar, aş evleri gibi vakıf ve hayır kurumları hep Allah inancı ve ibadet amacıyla yapmışlardır. Atalarımız bu hayırlı işleri yapmakla kalmamış, onları ayakta tutacak, devamlarını sağlayacak, harap olup yıkılmalarını önleyecek tedbirleri de almışlardır. Bu suretle muazzam bir evkaf müessesesi doğmuştur. Vakıflar, Hz. Muhammet (SAV) ve ashabı kiram'ın fiilleriyle vücut bulmuş, hayır kurumları olarak başlamış atalarımızın bu manevi mirasa sahip çıkmalarıyla da günümüze kadar uzanmış gelmiştir.

Yukarda saydığımız hayır kurumları oldukça yaygın olup, insanlar bu hayır kurumlarından bedava yararlanırlardı. Köylerde köy odaları, evlerde hariciye adı verilen misafir odaları bulunurdu. Atalarımız, dedelerimiz bir yolcu, bir fakir veya bir yabancı bulup sofrasına oturtmak için can atardı. Ne yazık ki bu gün üst katta oturan alt kattakini tanımayacak şekilde kalabalıklar içinde yalnız yaşamaktayız.

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak; Vakıf kurumunun yaşatılarak geleceğe taşınması açısından "Vakfet, Yaşa ve Yaşat" anlayışının herkesçe benimsenmesini diliyor, insana yatırım yapan, insanı merkeze alan ve insanın mutluluğu için ve Vakıfların hayırlarının yaşatılması için gereken azim ve inançla çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü personeli ve Bu Hayırlı işe gönül verenlerin Vakıflarımızın Vakıflar Haftası’nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyoruz

VAKIFLAR

Yardımlaşmak insanlığın özüdür,
Bir emirdir, hem peygamber sözüdür,
Yardım etsen gülen fakir yüzüdür,
Fakire kucaktır, evdir Vakıflar.

Tarihe bak, nice ferman görürsün.
Çevrene bak, yüce hanlar görürsün.
Konyaya bak, Mevlanayı görürsün.
Bir tarihtir, bir kültürdür Vakıflar.

Biz insanız hastalanır, ölürüz.
Bazen işsiz, bazen aşsız kalırız.
Bir köşeden yardım eli ararız.
Düşküne uzanan eldir Vakıflar.

Okullar açılır, yurtlar açılır.
Okuyacak kimsesizler seçilir.
Kazan kaynatılır, çorba içilir.
Aştır, iştir, dosttur bize Vakıflar.

Fakire, yoksula açar kucağını,
Zengin, bu da senin tüten ocağına,
Güzel yurdumuzun dörtbir bucağına,
Sancak sancak tutsun Vakıflar.

Okullara sınıf açar, yer açar,
Hastalara bölüm açar, ev açar,
Hayvanlara barınacak yer açar,
Bir ocaktır, bir yuvadır Vakıflar.

Öğrenciye yemek verir, burs verir,
Yardım eder, gerekirse kurs verir.
İlim verir, irfan verir ders verir,
Çok iş yapar, çok çalışır Vakıflar.

Aş evleri, iş evleri açılsın,
Gönüllere bir ferahlık saçılsın.
Kanat çırpıp semalara uçulsun.
Yakıt olur, kanat olur Vakıflar.

Anlatmak çok zordur vakfın özünü,
Mevlana söndürmesin vakfın közünü,
Ak eylesin o cihanda yüzünü,
Hayır için bir kapıdır Vakıflar.

kaynak:http://www.forumdas.com/ko…/vakiflar-haftasi-siirleri.47355/

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi
https://twitter.com/boldavankara
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com


Diğer Haberler