Haberler


Resmi Büyüt

DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ
21.03.2015

Bugün 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü.!
Down sendromu, genetik farklılık sonucu insanın 21′inci kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumudur Down sendromunun bir hastalık değil, farklılık olduğunu herkese duyurmak ve duyarlılığı arttırmak için 2011 yılında birleşmiş milletler kararı ile kabul edilmiş gündür. Dünyada yaklaşık 6 milyon down sendrom olan birey bulunuyor. Yılda yaklaşık 2 bin down sendromu olan birey aramıza katılıyor.Türkiye’de yaklaşık 100 bin kadar down sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor.

Bir gün değil her gün onların ve farklılıklarının farkında olmalıyız.
Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlenceli. çünkü down sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçek. sizi karşılıksız severler ve size gerçekten sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel bir şey olduğunu hatırlatırlar.

Türkiye Down Sendromu Derneği sloganı“Gerçek Dostlar Kromozom Saymaz” (2014)

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV) olarak“Down senromlular Farklı değiller,çok özeller ve çok güzeller!!”diyerek onların Sosyalleşmelerini sağlayarak hayata bakış açılarını, yaşam tarzlarını, olumlu yönde geliştirmelerini sağlamanın toplumsal bir sorumluluktan ziyade üzerimize düşen vazife olduğunu bildirerek Tüm Türkiye ve Hemşerilerimizi Farkındalık yaratmaya çağırıyoruz.

http://www.downturkiye.com/index.html


Video Linki: https://www.facebook.com/video.php?v=835702246501118&set=vb.149089428495740&type=2&theater ?

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)

www.boldav.org.tr  
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi  
https://twitter.com/boldavankara  
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987
boldava@gmail.com

Diğer Haberler