Haberler


Resmi Büyüt

MÜBAREK MUHARREM AYINI VE AŞURE GÜNÜNÜZÜ KUTLARIZ.!
03.11.2014

Bugün Muharrem’in 10’u yani Aşure günü ve aşure günlerinin başlangıcı. Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) olarak kutlarız. Şüphesiz pek çoğumuz aşure kaynatacağız. Yine bin bir çeşit güzellikler yaşanacak. Aşure pişirip konu komşuya dağıtmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), aşure günü oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve kendisi de tutmuştur. Bu güzel günlerle beraber, İslâm âleminin en üzücü olayı olan Hz. Hüseyin Kerbela’da şehit edilmiştir.

Hicri aylardan Muharrem ortak bir hüzün günü olduğu kadar Hz. Hüseyin'in adalet, hak ve hakikat ilkesini korumak için gösterdiği direnişin de sembolüdür. Geçmişte yaşanılan bu müessif olayın birlik ve beraberliği zedeleyemeyeceğinin açık göstergesi günümüzde yaşatılan Aşure geleneğidir.

Aşure, dayanışma ve kaynaşmanın, hoşgörünün sembolüdür. Aşure yemeğindeki çeşitlilik ve farklı nimetlerin bir araya getirilmesi farklılıkların nasıl bir zenginlik oluşturduğunun ispatıdır. Milletimiz, aşure geleneğini yüzyıllardır sürdürerek, birlikte yaşamanın en güzel örneğini göstermekte, sevinci ve hüznü paylaşmakta, birlik ve beraberliği pekiştirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kerbela şehitlerini rahmetle anıyor, Muharrem ayının ve Aşure gününün barış ve kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz.

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr  
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi  
@boldavankara - https://twitter.com/boldavankara  
https://www.google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987 boldava@gmail.com

Diğer Haberler