Etkinlikler


Resmi Büyüt

BOLDAV ÖĞRENCİLERLE İSTANBUL GEZİSİNE GİTTİ
05.03.2014

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV)’ın katkılarıyla Ankara’da okuyan Öğrencilerimize 27-28 Şubat-01-02 Mart 2014 tarihlerinde Osmanlı padişahlarının yaşadığı ve bugün dünya coğrafyasının kalbi durumunda bulunan tamamen Osmanlı eserleri olarak görebileceğiniz Osmanlı padişahları tarafından yaptırılan ve günümüze ulaşan bu eserleri ziyaret ederken tarihin derinliklerine yapacağınız çok ama çok özel gezimizde gözlerimizdeki pasların silindiği manevi bir duygu yaşamak için ‘’İstanbul Gezisi’’ni düzenledik gezimiz 27 Şubat 2014 gecesi saat 22.00’de sıhhiye köprüsünden başladı.

1.GÜN: Sabah 04.00’de İstanbul’a geldik Sabah namazı için Mekke, Medine ve Kudüs`ten sonra İslam aleminin en mukaddes mekanlarından Eyüp Sultan Camii’ni, Mekke`ye gelerek İslamiyet`i ilk kabul eden ve Hz. Muhammed`in (S.A.V) bayraktarlığını yapan Halit Bin Zeyd (Hz. Eyüp)'ün bulunduğu Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ni ziyaretimizden sonrası sıcak bir kahvaltı yapıldıktan sonra Oradan yürüyerek Pierre Loti tepesine çıkıldı orada dileyen fotoğraf çekti sohbetler eşliğinde çay ve sabah kahveleri içilmesinden sonra yürüyerek Eyüp sırtlarındaki Piyer Loti’deki kabristandan aşağı doğru inerken Şair Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK, M.Es’ad COŞAN Hoca, Mareşal Fevzi ÇAKMAK, Seyyid Cemaleddin ARVASİ (Parlakışık) K.S.A gibi gönlümüzde yer etmiş büyüklerimizin kabirleri ziyaret edildi. Oradan Türkiye'nin ilk minyatür parkı olan Miniaturk gezimiz başladı o küçücük ama görkemli yapıların arasında dolaşmak ve fotoğraf çekinmek öğrencilerimizin çok hoşuna gitti, farklı bir deneyim olarak duyduğumuz Rüzgâr, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu Türkiye ve İstanbul Helikopter Simülasyonu Turu’na katıldık. Oradan Cuma namazı için Fatih Camii ve Türbesi’ni ziyaretimizden sonrası tarihi yarımada olarak bilinen Sultanahmet meydanında geldik çocuklara serbest zaman verdik dünyanın sekizinci harika mimarisi olarak kabul edilen Ayasofya müzesi, Topkapı sarayı, Yerebatan Sarnıcı’nın gezilmesi sonrasında İstanbul’un en büyük parkı olmasının yanında tarihte önemli gelişmelere tanıklık etmiş bir yer olan Gülhane Parkının boğaz tarafında çaylarımızı yudumlarken gün değerlendirme sohbetleri yapıldı sonra Bolvadin Girişim Grubu yetkililerinin bizim için yerimizi ayırttıkları Harem otele geçtik.

2.GÜN: Saat 08.00’de otelimizdeki kahvaltı sonrasında İstanbul’un tarihi çarşılarından mısır çarşısı ve kapalı çarşı gezileri sonrası İslam mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii ve Külliyesi’ni gezip Kanuni Sultan Süleyman`ın Türbesi’ni ziyaretimiz sonrası yürüyerek Eminönü meydanına Tarihi Galata köprüsü yanında İstanbul’un olmazsa olmazlarından olan balık ekmek yedik. Daha sonra 2 saat süreceğini öğrendiğimiz boğaz turuna katıldık, sonra İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu'nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye'nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan istiklal caddesindeki gece yürüyüşümüzün sonrası geç saatlerde otelimize döndük.

3.GÜN: Bolvadin Girişim Grubu Başkanı Birgivi DERTLİ ile Yönetim Kurulu Üyelerinden Abdil UŞAKLI’nın davetlisi olarak Üsküdar Belediyesi Boğaziçi Aile Yaşam Merkezi’nde kahvaltıya gittik. Kahvaltıda bize Bolvadin Girişim Grubu Yetkililerinden M.Ruhi ÖNDER ile Nurullah PEKER’de katıldılar. Güzel bir kahvaltı sonrası Çengelköy’de denize nazır bir yerde çay içmeye gittik. Birgivi DERTLİ ile Abdil UŞAKLI yanımızdan ayrılarak rehber olarak gezimizde bize eşlik etmek üzere yanımızda Nurullah PEKER kaldı. Güzergâhımız üzerinde bulunan Hz. Yuşa Peygamberimizin Kabri Saadetlerinin bulunduğu Yuşa Tepesine çıktık. İstanbul gezimize Anadolu Kavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma Yoros kalesi eteklerinden 3.köprünün yapılış yerinden fotoğraflar çekilmesi sonrasında Beşiktaş, Sarıyer, Bebek, Ortaköy dolaşılması sonrasında Üsküdar meydanına çarşı meydanında 2 saat serbest zaman verildi. Saat 16.30 sıralarında İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıkıldı ve 23.00 sıralarında Ankara’ya ulaştık ve çocukların gidebilecekleri en yakın otobüs veya metro güzergâhlarına bırakıldılar.

Gezi sonrası geziye katılan öğrencilerimizle aracımız içinde yapılan konuşmalarda gezi hakkında düşünceler paylaşılmıştır. Bolvadinliler Dayanışma Vakfı’nın gerçekleştirdiği bu geziden Öğrencilerimizin duydukları memnuniyeti teşekkür ve takdirlerini bizlere ulaştırmaları Boldav Yönetimi olarak gezideki amacımıza ulaşıldığı kanısı bizde hasıl olması bizleri sevindirmiştir.

Boldav Yönetim Kurulu olarak İstanbul gezimizde İşlerinin yoğunluğu arasında bizlere vakit ayırarak Öğrencilerimizi ağırlamada maddi ve manevi desteğini esirgemeyen, bizleri yalnız bırakmayarak bizleri misafir eden Bolvadin Girişim Grubu Başkanı Birgivi DERTLİ ile Yönetim Kurulu Üyelerinden Abdil UŞAKLI’ya ve Bolvadin Girişim Grubu Yetkililerinden M.Ruhi ÖNDER İstanbul’un tarihi ve dini mekânlarını gezdirerek öğrencilerimizi bilgilendiren Bolvadin Girişim Grubu Yetkililerinden Nurullah PEKER’e teşekkürü bir borç biliyoruz.

Ayrıca;Boldav’ın düzenlemiş olduğu İstanbul gezimize katılarak bizleri yalnız bırakmayan siz Öğrencilerimiz ile İstanbul’da yanımıza katılan İstanbul Üni.Hukuk Fakültesi Tuğçe DUMAN ile Marmara Üni. Hukuk Fakültesi’nde okuyan Muhammed ÜRESİN adlı Bolvadinli Değerli Öğrencilerimize sonsuz teşekkür eder derslerinizde başarılar dileriz.

Gezimizle ilgili Fotoğraflara foto galerisinden veya aşağıdaki linkten bakabilirsiz... http://www.boldav.org.tr/?eklenti_adi=fotograflar&kategori_no=73.

www.boldav.org.tr

https://www.facebook.com/pages/BOLVAD%C4%B0NL%C4%B0LER-DAYANI%C5%9EMA-VAKFI-BOLDAV/149089428495740

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)

Diğer Etkinlikler