Etkinlikler


Resmi Büyüt

BOLDAV ÖĞRENCİLERİMİZLE GÜNEYDOĞU GEZİSİNE GİTTİ
31.10.2013

Bolvadinliler Dayanışma Vakfı(BOLDAV)’ın katkılarıyla Ankara’da okuyan Öğrencilerimizle beraber 25-29 Ekim 2013 tarihleri arasında Okuyan mı Gezen mi ikileminde hiç düşünmeden “gezen” yanıtını vermemize vesile olacak ‘’Güneydoğu Gezisi’’ni düzenledik. Amacımız; Öğrencilerimize burada yaşayan medeniyetleri görerek değerlerimizi yeniden hatırlamak, gözlerimizdeki pasları silerek manevi bir duygu eşliğinde yaşatmak için düzenledik. Gezimiz 25 Ekim akşamı saat 19.00’da sıhhiye köprüsünden başladı.

1.gün: Nemrut-Adıyaman: Saat:05.30’da Adıyaman’a ulaştık. TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nde çalışan ve Hemşerimiz Abdülkadir BİRGÜL abimiz bizi karşıladı ve hemen Nemrutta Güneş doğuşuna yetişmek için yola çıktık. Güneşin doğmasına yakın Nemrut dağına tırmanmaya başladık. Havanın çok rüzgârlı ve soğuk olmasına rağmen öğrencilerimiz oradan battaniye alarak rehberimiz eşliğinde Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş dev heykel yapılmış olan dağın zirvesine doğru çıktılar ve tarihi güzellikleri görerek ve bilgiler eşliğinde fotoğraflarda çekildikten sonra aşağıya inildi ve aracımıza binerek Peygamber efendimize inanan ilk on kişiden birisi olan Abuzer Gaffari Türbesinde dualar edildikten sonra, Kâhta ilçesine bağlı Menzil köyüne geçtik. Kahvaltımızı bu güzel yerde yaptık. Manevi havayı iyice soluduk, türbeleri ziyaret ettik, alışveriş yaptık, hüzünle menzil köyün’ den ayrıldık. TPAO petrol üretim sahası içerisinde bulunan bir kuyuyu ziyaret ettik, petrol’ün nasıl bulunduğu, nasıl çıkarıldığı ve nasıl taşındığı hakkında bilgi verildikten sonra Cendere çayı üzerinde tarihi Cendere Köprüsü gezildi. Oradan sahabeyi kiramdan mezarı kesin olarak bulunan Hz. Safvan Bin Muattal’ın türbesi ziyaret edildi. Sonra Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden olan Pirin Mağaraları Perre Antik Kenti ve Kaya Mezarları gezilmesinden sonra Adıyaman merkeze indik. Alışveriş merkezleri gezildi, meşhur çiğköftesini ve Zeytinyağlı Baklavasını yememek olmazdı, merkezde bulunan tarihi camiler kısa kısa gezildi, akşam olunca Abdülkadir BİRGÜL kardeşimiz bizi evinde akşam yemeği için bizi ağırladı, çayımızı içtik namazlarımızı kıldıktan sonra müsaade isteyip otelimize geçtik. Otel de arkadaşlarımız gece yarısına kadar oyunlar oynadılar. Sabah 07.00’de kahvaltıda buluştuk, kahvaltıdan sonra Şanlıurfa için yola çıkıldı.
**Adıyaman da şunu çok iyi öğrendik ki Bolvadinli olmak bir ayrıcalıktı. Kardeşimiz Abdülkadir BİRGÜL işini gücünü bırakıp bizi gezdirdi, evinde misafir etti, tekrar teşekkür ediyoruz.

2.gün 27 Ekim 2013: Şanlıurfa: 08.00 de yola çıktık. Yolumuz üzerindeki Atatürk barajını ziyaret ettik,  terasında fotoğraflar çekildikten sonra yolumuza devam ettik öğrencilerimizden Yunus’un abisi Ahmet BAĞCI’ nın Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde öğretmenlik yaptığı ve bizle gezmek istediğini öğrendik ve Balıklı Göl’de buluştuk. Balıklı Göl’ün muhteşem atmosferinde gezdik, öğrencilerimiz yöresel giysilerle fotoğraflar çekildi, Ayn Zeliha denilen gölünü de görülmesi sonrası Hz.İbrahim (A.S) doğduğu yeri, kutsal sayılan suyu ve Bediüzzaman Said Nursi Hz.makamı’nın ziyaretleri sonrası Rehberimiz eşliğinde Hz. İbrahim (A.S) Ateşe atıldığı Mancınıkları ve tepeyi görmek için merdivenlerden tırmandık. O manevi havanın içinde olayları daha iyi tasavvuf ettik,  fotoğraflar çektik, sonrası Öğlen yemeği için yöresel lezzetlerinden Urfa kebabı veya Ciğer yemek için mekâna gidildi. Daha sonra öğrencilerimize saat:18.00’de buluşmak üzere gezmeleri için serbest zaman verildi ve buluşma saatinde buluşularak Otelimize gittik, yerleştikten sonra akşam yemeği için çarşı merkezine gittik. Geç vakitlere kadar arkadaşlarımız gönüllerince eğlendiler.

3.gün 28 Ekim 2013 Gaziantep: 07.30’da beraber güzelce bir kahvaltı yapıldıktan sonra yola çıkıldı yaklaşık 1,5 saat gibi bir sürede Gaziantep varıldı ve Hanlar, Hamamlar ve Tarihi çarşılar gezildi, alışveriş için serbest zaman tanındı, zincirli bedesten ve bakırcılar çarşısı gezmelerinden sonrası Meşhur Güllüoğlu baklavasından yenmek için biraz ara verildikten sonra Tarihi Bey Mahallesi adı verilen eski Antep evlerinin restore edildiği bölge olan mahalleye gidildi tamamen taş duvarlardan örülü dar sokaklardan oluşan tamamen tarih kokan sokaklar içinde Çocuklara ve Büyükler yönelik düzenlenmiş olan Oyuncak müzesini gezerek eskileri yad edildi, sonra öğle yemeği için Gaziantep’e gelip’te oradan kebabını, Lahmacunu yemeden gidilmez denilen ünlü İmam Çağdaş lokantasına gidilerek çocuklarımız isteklerine göre yemeklerini yediler. Çocuklarımızın istekleri doğrultusunda Kaleoğlu Mağarasındaki sıra gecemiz Kızlarımızın Gaziantep’e has yöresel giysileri giymesiyle beraber gecemiz otantik ve tarihi bir ortamda 17’de başladı. Çiğköfteler yoğruldu Sınırsız içecek(alkol hariç),Meyve tabağıyla, Yöresel Menengiç kahvesiyle, Gaziantep’e has tatlı katmeriyle beraber olmak üzere bizbize bir ortamda türküler, oyun havaları eşliğinde öğrencilerimiz sınavlar öncesinde streslerini attılar ve gece saat 21’de program bitti ve hazırlanarak ve teşekkürlerle beraber Kaleoğlu mağarasından ayrıldık. Saat 22.30 sıralarında Gaziantep’ten Ankara’ya doğru yola çıkıldı ve 07.00 sıralarında Ankara’ya ulaştık ve çocukların gidebilecekleri en yakın otobüs veya metro güzergâhlarına bırakıldılar.

Gezi sonrası geziye katılan öğrencilerimizle aracımız içinde yapılan konuşmalarda gezi hakkında düşünceler paylaşılmıştır. Bolvadinliler Dayanışma Vakfı’nın gerçekleştirdiği bu geziden Öğrencilerimizin duydukları memnuniyeti teşekkür ve takdirlerini bizlere ulaştırmaları Boldav Yönetimi olarak gezideki amacımıza ulaşıldığı kanısı bizde hasıl olması bizleri sevindirmiştir.

Ayrıca; Bu gezimizde bizleri yalnız bırakmayarak bizlerin yanında oldukları için Değerli Öğrencilerimize sonsuz teşekkür eder derslerinde başarılar dileriz.

Gezi ile ilgili Fotoğraflara aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.
www.boldav.org.tr.

https://www.facebook.com/pages/BOLVAD%C4%B0NL%C4%B0LER-DAYANI%C5%9EMA-VAKFI-BOLDAV/149089428495740?ref=hl#!/pages/BOLVAD%C4%B0NL%C4%B0LER-DAYANI%C5%9EMA-VAKFI-BOLDAV/149089428495740.

 BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)

Diğer Etkinlikler