Etkinlikler


Resmi Büyüt

YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİ ANMA PROGRAMI YAPILDI
09.04.2013

YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİ BOLVADİN ve AKÜ ANS KAMPÜSTE ANILDI...

Bolvadinli Yörükzâde Ahmet Fevzi Efendi’yi anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panel, geniş bir katılımla AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Ahlâk Kültür ve Çevre (AKÇEVRE) Derneği’nin Mahmud Es’ad Coşan Araştırma ve Eğitim (MEC) Merkezi ile birlikte “Afyonkarahisar Büyüklerini Yâd Ediyor” başlığıyla düzenlediği panele Afyonkarahisar’dan, Bolvadin’den ve yurdun çeşitli illerinden bine yakın vatandaş katıldı.

 Sabah saatlerinde merhum Yörükzâde’nin kabri başında başlayan programa Bolvadin eşrafı, merhumun ailesi ve halk büyük ilgi gösterdi. Bolvadin Belediyesi tarafından verilen kahvaltı programında konuşan Bolvadin Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık, “Bolvadin’e büyük emekleri olan böylesi değerli bir insanı anmaktan dolayı çok mutluyuz. Yörükzade, ilçe halkımızın her zaman saygıyla ve duayla zikrettiği bir isimdir. Kentimizin manevi dünyasında en önemli kilometre taşlarından birisi olup, ilim yayma ve bilinçli insan yetiştirme gayreti inşallah Allah katında da değerini bulmuştur. Umuyorum ki bu etkinlik bu tür etkinliklerin devamı gelir, bizler de elimizden gelen katkıyı yaparız.” dedi.

Yörükzâde’nin medresesinde düzenlenen programdan sonra Bolvadin Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda MEC Merkezi Başkanı Dr. Necdet Yılmaz Bolvadin halkına yönelik Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi’nin hayatını ve yaptığı hizmetleri içeren bir konferans verildi.

Aynı günün akşamında ise ANS kampusündeki Atatürk Kongre Merkezi’nde sunuculuğunu AKRA FM spikerlerinden Yekta Tok'un yaptığı ve değerli ilim adamlarının katıldığı panel gerçekleştirildi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz, AKÜ Rektör yardımcıları, Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Müftü Vekili İsmail Yıldırım, eski milletvekilleri Ahmet Koca ve Osman Hazer, parti il başkanları, STK temsilcilerinin de katıldığı panel Yaşar Öztürk’ün Kur’an tilaveti ile başladı. AKÇEVRE Derneği başkanı Dr. İbrahim Karadağ’ın hoş geldiniz, Yargıtay Onursal Başkanı ve merhum Yörükzâde’nin oğlu Hasan Hilmi Özdemir’in selamlama konuşmalarından sonra sunumlara geçildi.

MEC Merkezi Başkanı Dr. Necdet Yılmaz moderatörlük yaptığı panel kısmında Araştırmacı-Yazar Abdullah Haris Toprak “Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi'nin Medresesi ve Kütüphanesi”; Din Eğitimi Uzmanı Adem Ersoy “Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi'nin Eğitim Anlayışı”; Doç.Dr Ahmet Yaramış “İstiklal Harbinde Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi”; Eğitimci-Yazar Cihat Demirci “Yeni Belgeler Işığında Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi'nin Hayatı”; Doç.Dr. Hür Mahmut Yücer “Bolvadin Sosyal Hayatında Ahmet Fevzi Efendi'nin Yeri ve Hizmetleri”; Tasavvuf Tarihi Uzmanı “Fatih Yıldız Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi'nin Ziyaiyye Geleneğindeki Yeri”; Araştırmacı-Yazar Alaca Nizamettin Arslan “Camii ve Ahmet Fevzi Efendi” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

İlmi değeri olan belgeler ışığında gerçekleşen panel, Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi hakkında hazırlanan belgeselin gösterimi büyük beğeni topladı.

Program, organizasyonda maddi manevi emeği geçenlere plaket verilmesi ile sona erdi.

Panel için Ankara, Isparta, İzmir, Konya, Karaman, Karabük, İstanbul, Bursa, Aksaray, Nevşehir, Eskişehir, Uşak, Kütahya gibi illerden gelen misafirler de gün içinde Afyonkarahisar'ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezerek bilgiler aldılar.

YÖRÜKZADE AHMET FEVZİ EFENDİNİN KISACA HAYATI:

Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi 1874 yılında Bolvadin'de doğdu. Babası Adana'nın Kayhan Yörüklerinden Mehmet Efendi, Annesi ise Ağalar Sülalesinden Nefise Hanımdır. Yörükzade namıyle anılması babasının Kayhan Yörüklerinden olmasından ileri gelmektedir. İlk tahsilini Bolvadin Kaymaz Mahallesindeki 'Mahmut Hoca Mahalle Mektebi'nde), Üç yıl süren Rüştiye tahsilini de Bolvadin'de, daha sonra tahsilini sürdürmek için Konya'ya gitmiştir. 1893 tarihinden itibaren Konya Mebusu Mehmet Vehbi Efendi Hazretlerinin halka-ı tedrisinde bulundu. Daha sonra İstanbul'da Şeylühislam Musa Kazım Efendi Hazretlerinin öğreniminde bulundu. İcazetini( diploma) aldıktan sonra o tarihte açılan ruûs imtihanına girerek 150 Krş. Maaşla ve TAŞRA MÜDERRİSİ ünvanı ile Bolvadin'de ilim öğretimi ve vaat-u nasihat vazifelerini sürdürdü. 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat- Esas'ın kabulü ile Bolvadin kazası ve çevresine halka vaaz-ı nasihat vazifesi ile görevlendirildi.

18 yıl tahsil gördükten sonra 35 yaşında Bolvadin’e gelerek  önemini hâlen devam ettiren Alaca Camii’nde İmamlık ve vaizlik yaparak ilçe halkını irşâd vazifesini yerine getirdi. Cami yanındaki Hilmiye Kütüphanesini kuran Nakşibendi tarikatı halifesi Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi, talebelerine ve halka ilim, irfan, edep, ahlak, ruh terbiyesi veren zühd takva ve hilm sahibi zat idi.

Yörükzâde Ahmed Fevzi Efendi 1957 yılının Kasım ayında Bolvadin’de vefat etti''

http://www.boldav.org.tr 

İlgili Fotograflar için foto galeri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ....

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)

 

Diğer Etkinlikler