Etkinlikler


Resmi Büyüt

''YAŞAYAN YAZARLAR'KONULU PANEL DÜZENLENDİ
17.03.2013

Türkiye Yazarlar Birliği, 35. yıl faaliyetleri kapsamında Yaşayan Yazarlara Saygı programı düzenledi. 16 Mart Cumartesi 2013 günü saat 14.00'te TYB Genel Merkezi'nde başlayan programda, TYB Genel Başkanı ve romancı İbrahim Ulvi Yavuz'u dostları farklı yönleri ile konuştular, hatıralarını paylaştılar.

Programa, Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Aslan ile Yönetim Kurulu üyeleri ayrıca Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Kurucular Kurulu üyelerinden Yahya Pektaş,Osman Nuri Oduncu,Ankara Vali Yardımcılarından Hemşerimiz Mehmet Oduncu, ve İbrahim Ulvi bey'in yakın dostları ve Bolvadinli hemşerileri katıldılar.

Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Kurtoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, onu tanımadan önce romanlarıyla tanıştığını, daha sonra kendisiyle TYB çatısı altında birlikte çalıştığını söyleyerek Sayın Yavuz'un, alçakgönüllülüğü, halim selim kişiliği ile bir gönül adamı olduğuna işaret etti.

İbrahim Bey ile 40 yıllık dostluklarının olduğunu dile getiren Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Kurucular Kurulu üyesi ve hemşerisi Osman Nuri Oduncu, birlikte teşrik-i mesailerinin olduğu Bolvadin'in onun hayatında önemli bir yeri bulunduğuna değinerek "Kıyam Vakti" romanının Bolvadin'i anlattığını söyledi.

Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın üstlendiği toplantıda konuşan Dr. Nazif Öztürk, " Bugün, birbirlerini hasbî olarak seven insanların bir araya geldiği gerçekten güzel bir gün" diyerek 35. yıl denildiğinde Cahit Sıtkı Tarancı'nın Otuz Beş Yaş şiirinin aklına geldiğini ifade etti. Orta yaşa gelen TYB'nin delikanlılık çağını geride bırakarak artık olgunluk çağına ulaştığını belirten Öztürk, yaşayanlara saygı gösterme, vefat edenleri yâd etme geleneğinin kültürümüzde pek fazla olmadığına dikkat çekti. İbrahim Bey'in isminin üç kelimeden oluştuğuna değinen Dr. Nazif Öztürk, "mizacına uygun kelimenin Yavuz olduğunu düşünüyorum. Onun üzerinde cemalî tecelliler birikmiş. En olumsuz şeyler bile söyleseniz o öfkelenmez, kırılır. Herkes onun elinden ve dilinden emindir. İbrahim Bey'in birine kötülük yapacağını hiç kimse ne söyleyebilir ne iddia edebilir" dedi.

Bu vefa gününün kendisini geçmişe götürdüğünü ifade eden Ahmet Günbay Yıldız, onun kimseye borcu, ihtirası olmadığına değindi. Yıldız,"İbrahim Ulvi Yavuz'un en büyük vasfı, ak kâğıda leke düşürmeden yaşayan biridir" dedi.

"Bizde genellikle biri hakkında güzel şeyler söylemek için onun vefatı beklenir. Hayatta iken duyması gereken sözleri söylemeyiz" diyen Sırrı Er, Yavuz'un edebiyata şiirle başladığını, ilk şiirinin ise Şule Dergisi'nde, ilk hikâyesinin ise Diyanet Gazetesi'nde yayınlandığını belirtti. Onun iyi bir gözlemci olduğunu söyleyen Er, "toplumun sorunlarını dile getirir. Söylemek istediğini roman kahramanlarına söyletir. Ulvi Yavuz denilince tertip,nizam,intizam akla gelir" dedi.

Değerlendirme konuşmalarının ardından kürsüye gelen İbrahim Ulvi Yavuz, " benim ile ilgili methedici sözler söylediler. Ben bunları kendimde görmüyorum" diyerek anlatılanlara lâyık olmaya çalışacağını ifade etti. Çok duygulu olduğunu açıklayan Yavuz, program vesilesi ile ölüme yakın olduğunu hatırladığını belirtti.

Yaşayan Yazarlara Saygı programı, berat takdim merasimi sonrası toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

http://www.tyb.org.tr/haberler/10224-brahim-ulvi-yavuz-kendimi-oelueme-koar-admlarla-gider-goerduem.html


BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI (BOLDAV)

İlgili Fotograflar için foto galeri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ....

Diğer Etkinlikler