Haberler


Resmi Büyüt

ÇAMLICA'DAKİ CAMİNİN MİMARI BOLVADİNLİ.!
26.11.2012

Bolvadinin gurur olan mimar Hayriye Gül Totu (Pektaş) Yaptığı eserle Türkiye’nin gündemine oturdu. Uzun süredir tartışılan Çamlıca’ya nasıl bir cami yapılacağı sorusu cevabını buldu. “Çamlıca Camii” projesi kapsamında açılan yarışmadan birinci çıkmadı. Ancak ikinci seçilen Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu (Pektaş) ’nun 6 minareli projesini n uygulanmasına karar verildi. Bolvadinli Saim Pektaş’ın kızı Yasin Pektaş kardeşi,Terzi İsmail Totu’nun oğlu Salih Totu’nun eşi Hayriye Gül Totu (Pektaş) Bolvadinlilerin gururu oldu.

İstanbul’un yeni simgesi olacağı iddia edilen Çamlıca Camii projesi, İkinci seçilen Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Totu (Pektaş)'nun 6 minareli cami projesinin uygulanmasına karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın başkanlığını yaptığı 7 kişilik jürinin değerlendirmesi sonucu 62 proje, 20’ye düşürüldü.

Kasım ayındaki son toplantıda, birinciliğe layık görülen proje bulunmayınca, birinciye verilecek 300 bin lira para ödülü de sahipsiz kaldı. İki proje ise ikinciliğe layık görüldü. Proje sahipleri, 225 bin lira parayla ödüllendirildi. Yarışmada ayrıca 25’er bin lira verilecek 5 mansiyon ödülünün sahipleri de belli oldu.

Çamlıca’ya kadın eli değdi. Maliyeti 80 Milyon TL Cami Derneği, “SAS33” rumuzlu mimarlar Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Totu (Pektaş) ’nun 6 minareli cami projesini seçti. Külünk, mimarların kadın olması üzerine, ‘pozitif ayrımcılık yaptık’ espirisi yaptı. Hayriye Gül Totu (Pektaş) , caminin minare yüksekliğinin 107.1 metre, kubbe yüksekliğinin de 72.5 metre olduğunu belirtti. Totu’ya göre 1071 sayısı Malazgirt Savaşı’nı, 72.5 metre ise “72.5 milet” özdeyişini simgeliyor.

Bizde Bolvadinliler Dayanışma Vakfı olarak Hemşerimiz Hayriye Gül Totu (Pektaş) Hanımefendiyi kutlar,Bolvadinimizi gururlandırdığınızı belirterek daha nice başarılarınızı birlikte kutlamak dileğiyle....


alıntı :http://www.afyonolay.com/guncel/camlicadaki-caminin-mimari-bolvadinli-h2627.html

BOLVADİNLİLER DAYANIŞMA VAKFI(BOLDAV)
www.boldav.org.tr  
https://www.facebook.com/bolvadinliler.dayanisma.vakfi  
https://twitter.com/boldavankara  
https://google.com/+BoldavBolvadinlilerDayanışmaVakfı1987  
boldava@gmail.com  

 

Diğer Haberler